فضا نگهدار

اکثر کودکان اولین مجموعه کامل دندان‌های شیری خود را در حدود سه سالگی در می‌آورند. دندان‌های شیری آن‌ها را قادر می‌سازد اولین غذاهای جامد خود را بخورند و این دندان ها نقش مهمی را به عنوان نگهدارنده دندان‌های دائمی ایفا می‌کنند. هنگامی که کودک شما دندان‌های شیری خود را زودتر از موعد از دست می‌دهد. یا دندان‌های دائمی او دیر رویش پیدا می‌کند، متخصص دندانپزشکی ممکن است فضا نگهدار را برای کودک شما توصیه کند تا زمانی که شکاف دندان از دست رفته با دندان‌ دائمی پر شود.

آیا فرزند شما به فضا نگهدار نیاز دارد؟

زمانی که یک دندان شیری زودتر از موعود می افتد یا دندان کودک شما نیاز به کشیدن دارد. برای محافظت از فضای رشد دندان دائمی ، از فضا نگهدار استفاده می شود. اگر یک دندان قبل از اینکه جانشین دائمی آن آماده شود از بین برود یا کشیده شود، دندان‌های دیگر ممکن است جابه‌جا شوند.

چگونه بفهمم فرزند من به فضا نگهدار نیاز دارد؟

درمان‌ها برای افراد متفاوت است، بنابراین بهتر است با دندانپزشک یا ارتودنتیست خود مشورت کنید. برخی از کودکان به هیچ وجه نیازی به هیچ اقدامی ندارند. اما اگر نگران هستید بهتر است از یک متخصص در تماس باشید. اگر کودک شما زودتر از موعد دندان خود را از دست بدهد و فضای مناسبی برای دندان دائمی وجود نداشته باشد.

این مشکل می‌تواند باعث شلوغی یا جابه‌جایی دندان ها  شود که می‌تواند نیاز به درمان ارتودنسی را افزایش دهد. درمان ارتودنسی مورد نیاز برای ترمیم دندان‌های دائمی که جابه‌جا می‌شوند می‌تواند هم هزینه بر و هم طولانی باشد.

فضا نگهدار چگونه عمل می‌کند؟

فضا نگهدار یک وسیله سفارشی است که از پلاستیک یا فلز ساخته شده است. فضا نگهدار با محافظت از فضا در حین رشد دندان دائمی، از حرکت دندان‌های دیگر به فضای خالی دندان جلوگیری می‌کند. کار ارتودنسی برای دندان‌هایی که خارج از خط رشد می‌کنند می‌تواند پرهزینه و زمان بر باشد.

اگر دندان فرزند شما مشکل داشته باشد، استفاده از یک فضا نگهدار روشی بسیار ارزان‌تر و آسان‌تر است. فضا نگهدار را می‌توان جدا کرد یا به دندان‌های اطراف وصل کرد. رایج‌ترین نوع نگهدارنده فضا، باند و حلقه نامیده می‌شود. یک نوار در اطراف دندان در پشت فضای خالی نصب می‌شود. از آنجا، نگهدارنده به دور لثه‌ای که روی دندان در جلوی فضا قرار دارد حلقه می‌شود. این روش آن فضا را حفظ می‌کند و به دندان دائمی جدید اجازه می‌دهد تا در محل مناسب خود رشد کند.

مراقبت از فضا نگهدار کودکان

ممکن است چند روز طول بکشد تا کودک شما به فضا نگهدار عادت کند. باید حواستان به انواع غذاهای فرزندتان باشد، از خوردن غذاهای جویدنی یا شیرین، آدامس و آب نبات حتما اجتناب کنید. به همان اندازه مهم است که مطمئن شوید ناحیه به درستی تمیز ‌شود تا از تجمع پلاک جلوگیری شود. دندانپزشک شما را در مورد مسواک زدن و نخ دندان کشیدن ناحیه مورد نظر راهنمایی می‌کند. پس از رویش دندان دائمی، می‌توان نگهدارنده را خارج کرد.

سؤالی دارید؟ با ما تماس بگیرید.

اگر در رابطه با فضا نگهدار یا سلامت دندان کودکتان سؤالی دارید، با ما تماس بگیرید تا امروز یک قرار ملاقات تعیین کنید!

فضا نگهدار و دندان شیری

پوسیدگی غیر قابل برگشت یا عفونت‌های شایع مرتبط با پوسیدگی در دندان‌های شیری ممکن است نیاز به برداشتن دندان‌های شیری داشته باشد. در از دست دادن زودرس دندان‌های شیری در دندان‌های عقب، دندان از دست رفته باعث جابه‌جایی یا افتادن دندان‌های مجاور به آن ناحیه می‌شود. دندان‌های آسیاب کوچک و دندان نیش نیز ممکن است به دلیل انقباض حاصله، فرو رفته یا کج شوند. در چنین حالتی نیاز به اصلاح ارتودنسی برای کودک ایجاد می‌شود که در حالت عادی نیازی به درمان ارتودنسی ندارد.

انواع لوازم فضا نگهدار

فضا نگهدار در دو نوع قابل جابه‌جایی و ثابت هستند. دستگاه‌های متحرک از اکریلیک ساخته شده‌اند و از دندان‌های مصنوعی یا بلوک‌هایی از مواد دندانی برای باز نگه داشتن فضاها استفاده می‌کنند. این دستگاه در یک کودک بزرگ‌تر که می‌تواند دستگاه را برای تمیز کردن و مراقبت از آن جدا کند، بهتر عمل می‌کند. پروتزهای نگهدارنده متحرک مناسب برای کودکانی هستند که چندین دندان از دست رفته دارند. نگهدارنده‌های ثابت با سیمان دندانی به دندان‌ها در کنار شکاف متصل می‌شوند.

این نوع بیشتر برای کودکان خردسال یا کسانی که دندان عقبی خود را از دست داده‌اند مناسب است. نگهدارنده‌های یک طرفه در یک طرف ثابت هستند. در حالی که لوازم دوطرفه در هر دو طرف ثابت هستند. آنها را می‌توان روی فک بالا یا پایین قرار داد تا فضای دندان‌های جلو یا عقب را حفظ کند. دستگاهی که دندانپزشک شما توصیه می‌کند به تعداد و محل دندان‌های از دست رفته بستگی دارد.

دستگاه باند و حلقه

 این دستگاه از سیم فولادی ضد زنگ ساخته شده است و با ارتودنسی در جای خود نگه داشته می‌شود که به دندان دائمی اجازه می‌دهد بدون مسدود کردن آن رویش پیدا کند. زمانی استفاده می‌شود که یک یا چند دندان آسیاب کودک در یک قوس دندانی گم شوند.

قوس نگهدارنده زبانی

این دستگاه را برای دندان‌های پشتی در دو طرف دهان حفظ می‌کند.

قوس ترانس

یک قوس ترانس بر روی فک بالا نصب می‌شود تا فضای دو طرف قوس دندانی را حفظ کند و با سیمی که در اطراف دندان‌های مجاور بسته شده است، در جای خود نگه داشته شود.

دستگاه دیستال

این دستگاه ثابت روی دندان آسیاب اول کودک نصب می‌شود. پس از از دست دادن دندان، فضای اولین مولر دائمی را حفظ می‌کند.

این لوازم به صورت سفارشی و متناسب با  دهان ودندان کودک ساخته می‌شوند. در بیشتر موارد، دندانپزشک از دهان بیمار قالب می‌گیرد که برای ساخت دستگاه به آزمایشگاه دندانپزشکی فرستاده می‌شود. فضا نگهدار معمولاً از اکریلیک ساخته می‌شوند و حلقه‌ها یا نوارهایی از سیم‌های فولادی ضد زنگ برای نگه داشتن آنها در موقعیت خود ساخته می‌شوند.

کلینیک دندانپزشکی در شهر قدس انواع خدمات دندانپزشکی را به طور جامع برای شما فراهم می‌کند. پیشنهادات بالا را به هیچ وجه به جای مشاوره با دندانپزشک در نظر نگیرید. زیرا هر روش درمان برای هر بیمار متفاوت است.

پیمایش به بالا
به بالا بروید