روکش ایمکس

بین روکش ایمکس و روکش های زیرکونیومی کدام گزینه بهتر است؟

اشتراک گذاری

آنچه در این مقاله می‌خوانید

تفاوت بین روکش ایمکس و روکش زیرکونیومی دندان

 

یکی از بهترین گزینه ها برای بهبود کیفیت و ظاهر لبخند استفاده از روکش های دندانی است. آنها در بازگرداندن ساختار و ظاهر لبخند شما موثر هستند زیرا برای شما طراحی شده اند.

هر دو روکش ایمکس و روکش زیرکونیومی از مواد بدون فلز هستند. با این حال، هر کدام دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند که می توانند در موقعیت های مختلف مورد استفاده قرار گیرند. زیبایی Emax برتر از  روکش زیرکونیوم است. سایندگی بسیار کمتری دارد. برای انتخاب بین ایمکس و زیرکونیوم، باید معاینه دقیق دندانپزشکی انجام شود.

روکش های دندان از مواد مختلفی ساخته شده و توسط برندهای مختلف به فروش می رسد. E.max و Zicornia دو برند تولید کننده تاج دندان هستند. با این حال، این دو برند از مواد بسیار متفاوتی برای تولید روکش دندان استفاده

می کنند، بنابراین تمایز بین این دو چیزی فراتر از بازاریابی است. روکش های E.max از دی سیلیکات لیتیوم ساخته می شوند، در حالی که روکش های زیکورنیا از ماده ای به نام زیرکونیوم ساخته می شوند. بنابراین، ظاهر، عملکرد و دوام این روکش ها  بسته به جنس آن می تواند متفاوت باشد.

دندانپزشکان هنگام انتخاب بهترین ماده  برای روکش دندان چندین فاکتور کلیدی را در نظر می گیرند. فاکتورهای خاصی که بیشتر مورد توجه قرار می گیرند، خواص مواد، شکل، بافت، دوام و رنگ هستند. بیشتر دندانپزشکان از پرسلن های ذوب شده با روکش های فلزی (PFM استفاده می کردند، زیرا می توانستند قوی و فوق العاده عمل کنند.

اما اکنون دندانپزشکان مواد بدون فلز را ترجیح می دهند. تاج های حاوی فلز نامناسب هستند بنابراین بیماران همیشه از ظاهر خود راضی نیستند. علاوه بر این، برخی از بیماران به فلزات حساسیت دارند که استفاده از روکش های PFM را غیرممکن می کند. روکش‌های بدون فلز از نظر زیبایی بیشتر جذاب هستند و بنابراین هم بیماران و هم پزشکان آن‌ها را ترجیح می‌دهند.

هر دو نیز مواد نسبتاً جدیدی هستند، برخلاف PFM که بیش از 50 سال از آن استفاده می شود. حتی دندانپزشکان ممکن است در انتخاب بین این دو مشکل داشته باشند. انتخاب شما بین E.max و زیرکونیا باید به وضعیت دندان شما و توصیه دندانپزشک بستگی داشته باشد. همچنین مهم است که قبل از انتخاب یکی، مزایا و خطرات مرتبط با این دو ماده را درک کنید.

بیشتر بخوانید  زیبایی لثه

روکش EMAX

روکش EMAX

ونیرهای ایمکس که با نام سیلیکات لیتیوم نیز شناخته می‌شوند دارای ویژگی‌های متمایزی هستند که آن‌ها را در دندانپزشکی ترمیمی بسیار موثر می‌سازد و برای ساخت روکش‌های کامل برای ترمیم دندان‌های شکسته یا آسیب‌دیده استفاده می‌شود. از نظر ظاهری دندانی شفاف و طبیعی تر و زیباتر به شما ارائه میدهند.

روکش های لیتیوم دی سیلیکات E.max از جنس سرامیک ساخته شده اند. این یکی از بهترین مواد موجود در حال حاضر برای ساخت روکش دندان است. لیتیوم دی سیلیکات به دلیل دوام معروف است.

این ماده همچنین شفاف است که باعث می شود سایه زدن روی تاج مانند دندان های طبیعی بسیار آسان تر شود. در واقع،  E-max یکی از بهترین‌های موادهای موجود برای ساخت روکش‌های دندانی به نظر می‌رسند که ظاهری بسیار شبیه به دندان‌های طبیعی دارند.

هر تاج E.max از یک بلوک منفرد لیتیوم دی سیلیکات شکل گرفته است. فلز در تاج صفر است، به این معنی که تاج های E-max را می توان حتی اگر خط لثه شما عقب نشینی کرد، استفاده کرد. فلز موجود در روکش‌های PFM زمانی که خط لثه با افزایش سن از بین می‌رود، قابل مشاهده است. این با تاج های E.max اتفاق نمی افتد.

تاج های E.max همچنین به دلیل ساختار محکم و ارتجاعی خود شناخته می شوند. این تاج ها بعید است که تراشه شوند و نسبت به تاج های زیرکونیا در معرض خطر تراشه کمتری میباشند. بنابراین تاج های E-max باید با ضخامت خاصی تولید شوند تا عمر طولانی داشته باشند.

اندازه‌گیری‌های دقیق دندان هنگام طراحی روکش‌های E-max که محکم و بادوام هستند، بسیار مهم است. به همین دلیل است که هر تاج به صورت جداگانه برای هر بیمار طراحی می شود.

تاج های E-max در مقایسه با روکش های زیرکونیا شفاف تر هستند. مواد سرامیکی اجازه عبور نور بیشتری را

می دهد. این یک مزیت بزرگ برای ایجاد دندان هایی است که تا حد امکان طبیعی به نظر می رسند. این ماده برای دندان های جلویی که به طور طبیعی نازک و کمتر مات هستند ایده آل است.

تاج های زیرکونیا

تاج های زیرکونیا

تاج های زیرکونیوم نوعی از مواد سرامیکی هستند که به اکسید زیرکونیوم معروف هستند. از آنها برای ساخت روکش های کامل یا جزئی برای ترمیم دندان آسیب دیده استفاده می شود. تاج‌های زیرکونیوم در رنگ‌های مختلف تولید می‌شوند که به شما سایه‌های زیادی برای انتخاب می‌دهند، آن‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که ظاهری طبیعی به دندان‌های شما ببخشند تا بتوانید لبخند خود را با اعتماد به نفس بیشتری احساس کنید.

بیشتر بخوانید  لق شدن دندان در بزرگسالان

اگرچه سایه به مرور زمان از بین می رود، اما شایان ذکر است که این ماده دارای استحکام بی نظیری است و می تواند برای مدت طولانی دوام بیاورد. روکش چینی معمولاً با زیرکونیوم ترکیب می‌شود تا بادوام‌تر و از نظر زیبایی‌شناسی جذاب‌تر شود.

زیرکونیوم یک کریستال طبیعی است. این کریستال بسیار مقاوم است، حتی تصور می شود که غیرقابل تخریب باشد. زیرکونیوم به همان اندازه که سخت است، زیست سازگار در بدن دارد، به این معنی که می تواند در بدن انسان دوام بیاورد.

تاج های زیرکونیا در واقع از دو ماده زیرکونیوم و چینی ساخته می شوند. زیرکونیوم برای داخل تاج استفاده می شود در حالی که قسمت بیرونی از چینی انعطاف پذیرتر قالب گیری می شود. زیرکونیوم از نظر ظاهری سفید رنگ است، بنابراین کریستال به خوبی با مینای دندان طبیعی ترکیب می شود و هرگز مانند روکش های PFM خطوط ناخوشایند نشان نمی دهد.

تاج های زیرکونیومی به دلیل ماندگاری طولانی مدت بسیار ارزشمند هستند. در مقایسه با دی سیلیکات لیتیوم

E-max، زیرکونیوم مات تر است. بنابراین، دندانپزشکان روکش های زیرکونیومی را برای دندان های عقبی توصیه می کنند که به مواد محکمی نیاز دارند که می توانند از گاز گرفتن و جویدن زیاد دوام بیاورند. زیرکونیوم برای روکش هایی با دندان های تیره در زیر توصیه می شود زیرا مات بودن سایه ها را پنهان می کند.

تاج E-max

هر دو تاج E-max و زیرکونیوم می توانند برای تعمیر دندان های شکسته یا آسیب دیده، دندان های به شدت پوسیده، دندان های از دست رفته، تغییر رنگ دندان ها یا دندان های کج استفاده شوند.

تاج های قدیمی PFM را که خطوط فلزی را نشان می دهد قرار دهید. اگر تفاوت قابل تشخیصی بین این دو وجود داشته باشد، این است که E-max به طور قابل توجهی شفاف تر است. بیمارانی که می خواهند دندان های جلویی خود را برای بازگرداندن لبخند جایگزین کنند، ممکن است E-max را به دلیل شفافیت آن ترجیح دهند.

یک تصور غلط رایج وجود دارد که زیرکونیوم برای دندان های عقب بهتر از تاج های E-max است. اگرچه روکش‌های E-max شفاف هستند، اما می‌توان این ماده را طوری قالب‌گیری کرد که به اندازه کافی محکم باشد تا جایگزین دندان‌های آسیاب پشتی شود.

بیشتر بخوانید  کلینیک دندانپزشکی زیبایی در شهر قدس

اینکه آیا از روکش های E-max یا زیرکونیومی استفاده می کنید بستگی به تعداد تاج های مورد نیاز شما نیز دارد. در حالی که هر دو برای جایگزینی یک دندان بسیار مناسب هستند.

انتخاب بین E-max و زیرکونیوم دشوار است. هر دو نتایج درجه یک را برای تاج های دندانی طولانی مدت ارائه می دهند. همانطور که قبلا ذکر شد، E-max شفاف تر از زیرکونیوم است و این تنها تفاوت قابل توجه بین این دو ماده است. با دندانپزشک در شهرقدس مشورت کنید تا تصمیم بگیرید کدام ماده برای درمان تاج دندان شما مناسب تر است.

آیا باید EMAX یا زیرکونیوم را انتخاب کنید؟

آیا باید EMAX یا زیرکونیوم را انتخاب کنید؟

انتخاب بین این دو ماده به ترجیحات شما و محل قرارگیری دندان در دهان شما بستگی دارد. از نظر استحکام، هر دو ایمکس و زیرکونیوم بادوام هستند. با این حال، زیرکونیوم در برابر سایش و پارگی مقاوم و بسیار بادوام و قوی تر از Emax.  میباشد. زیرکونیوم گزینه بهتری برای ترمیم دندان تیره تر است زیرا اجازه نمی دهد نور زیادی از آن بتابد. و همچنین برای بیمارانی که به فلز حساسیت دارند یا کسانی که ترمیم های بدون فلز را ترجیح می دهند مناسب میباشد.

E-max انتقال نور و شفافیت بهتری دارد و آن را برای کسانی که از زیبایی شناسی آگاه هستند جذاب تر می کند. روکش های ایمکس نور بیشتری را از خود عبور می دهند و ظاهر طبیعی تری به دندان های شما می بخشند.

E-max دارای استحکام عالی است و در برابر شکستگی مقاوم است و در مقاطع نازک تهیه می شود.این نه تنها زیبایی بهینه را تضمین می کند، بلکه نیاز به حداقل حذف ساختار طبیعی دندان در حین آماده سازی دارد. همچنین گزینه های متعددی را برای ترمیم دندان ارائه می دهد  بهترین مورد در مورد سیستم E-max این است که فقط به روکش های تمام سرامیکی محدود نمی شود. بلکه می توان از این سیستم برای ساخت روکش ها، و حتی بریج های با دهانه کوتاه برای جایگزینی دندان های جلو استفاده کرد.

 

 

 

اطلاعات نویسنده

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های مرتبط

Scroll to Top
به بالا بروید