ترمیم دندان

تمام روش های درمانی که برای بازیابی زیبایی و عملکرد دندان آسیب دیده طراحی شده است، به عنوان ترمیم دندان شناخته می شود. دندانپزشک وضعیت دندان و شدت آسیب را بررسی می‌کند تا بهترین گزینه برای ترمیم دندان شما را انتخاب کند. این مقاله مروری بر انواع رایج ترمیم دندان که در دسترس است ، می پردازد.

پرکردن دندان

پرکردن دندان برای ترمیم شکستگی دندان، پوسیدگی دندان یا دندان آسیب دیده استفاده می‌شود. مواد پرکننده دندان ممکن است برای صاف کردن سطوح دندان برای گاز گرفتن یا جویدن بهتر استفاده شود. در بسیاری از موارد، از دست دادن مینای دندان منجر به حساسیت دندان می‌شود. پس از قرار دادن مواد پرکننده مناسب دندان متوجه بهبود قابل توجه یا حذف کامل حساسیت می‌شوید.

مواد پرکننده دندان

برای ترمیم دندان‌های آسیب دیده یا پوسیده، نوع مواد پرکننده دندانی که می‌خواهید استفاده کنید بسیار اهمیت دارد. می‌توانید پرکردگی‌های سفید رنگ دندان (کامپوزیت یا سرامیکی) یا ترمیم دندان آمالگام نقره‌ای را انتخاب کنید. هر یک از این روش های ترمیم دندان مزایا و معایب مربوط به خود را دارد.

انواع پرکننده دندان

مواد مختلفی را می‌توان به عنوان پرکننده استفاده کرد. دندانپزشک شما معمولاً با توجه به شرایط دندان شما توصیه می‌کند که کدام یک مناسب است.

آمالگام

آمالگام بیش از 150 سال است که برای پر کردن دندان و ترمیم دندان مورد استفاده قرار می‌گیرد. آمالگام مخلوطی از فلزات از جمله نقره، مس، قلع، جیوه و روی است و ماده پرکننده بسیار قوی است. اگرچه قرار گرفتن در معرض جیوه می‌تواند خطرناک باشد، اما آمالگام برای اکثر افراد بی خطر است. کلینک دندانپزشکی ما به استفاده از پر کردن آمالگام ادامه می‌دهد، با این حال، آنها پیشنهاد می‌کنند که استفاده از آنها را در زنان باردار یا شیرده، کودکان و افراد مبتلا به بیماری کلیوی به حداقل برسانند.

پرکننده‌های طلا و سرامیکی

پرکننده‌های طلا و سرامیکی پرکننده‌های بادوام و مقاومی هستند. پرکننده‌های سرامیکی را می‌توان با رنگ  دیگر دندان ها هماهنگ کرد. این روش های پرکننده‌ها گران قیمت‌تر از آمالگام هستند.

پر کردن موقت

اگر زمان کافی برای اتمام درمان دندان وجود نداشته باشد. دندانپزشک ممکن است یک پر کردن موقت کوتاه مدت را پیشنهاد دهد. این با پر کردن دائمی در تاریخ بعدی جایگزین خواهد شد.

کامپوزیت

فرآیند کامپوزیت دندان تقریباً در هر روش دندانپزشکی ترمیمی قابل استفاده است. این نوع ترمیم دندان در یک جلسه انجام می‌شود. این نوع ترمیم دندان نیز بدون قالب گیری قابل اجرا است. کامپوزیت ممکن است برای درمان شکاف بین دندان‌ها، لکه‌ دندان، لکه‌های ناشی از بریس‌ یا حتی دندان‌هایی که شکل آنها ناخوشایند است مراقبت کند. به علاوه، این روش درمانی نسبتاً ارزان قیمت است.

هزینه ترمیم دندان

هزینه ترمیم دندان به عوامل مختلفی ، از جمله نوع روش ترمیم دندان، دندانپزشکی که این روش را انجام می‌دهد، محل انجام آن، مواد استفاده شده و بیمه دندانی شما بستگی دارد.

اینله و آنله

 اینله و آنله ترمیم‌های دندانی هستند که توسط دندانپزشکان مورد استفاده قرار می‌گیرد. در موارد خاص، اینله و آنله یک جایگزین محافظه کارانه برای روکش‌های دندانی با پوشش کامل است. این نوع ترمیم دندان اغلب می‌تواند به جای پرکردن‌ سنتی دندان برای درمان پوسیدگی دندان یا آسیب‌های ساختاری مشابه استفاده شود.

آیا ترمیم دندان دردناک است؟

به عبارت دیگر، ترمیم دندان به هیچ وجه ضرری ندارد. در واقع، هنگامی که دندان پوسیده را ترمیم می‌کنید، دردی که دارید زود از بین می‌رود. سپس دندانپزشک سطح دندان را با ابزار مخصوص ترمیم می‌کند.

ترمیم دندان چقدر طول می‌کشد؟

ترمیم‌ دندان به طور متوسط حدود 10 تا 15 سال عمر می‌کنند. کامپوزیت دندان معمولاً بین چهار تا هشت سال عمر می کند. می‌توان انتظار داشت که روکش‌های سرامیکی بین 15 تا 20 سال عمر کنند.

پس از پر کردن دندان چه چیزی باید انتظار داشت؟

پس از پر کردن دندان آسیب‌دیده ممکن است وقتی غذای شیرینی می‌خورید یا با دندان‌هایتان گاز می‌گیرید یا زمانی که دما تغییر می‌کند، برای مدتی حساسیت جزئی خواهید داشت . در صورت ادامه این وضعیت باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

فواید و عوارض پر کردن دندان چیست؟

پر کردن دندان معمولاً یک درمان ساده برای ترمیم پوسیدگی دندان است و ممکن است برای مدت کوتاهی دندان را حساس کند. باه مرور زمان، پرکردگی‌ دندان ممکن است بیافتد یا ترک بخورد که باعث می‌شود غذا بین دندان و پرکننده گیر کند. با این حال، دندانپزشک معمولاً در طی یک معاینه منظم دندانپزشکی، پرکردگی‌های شما را بازسازی می‌کند.

جایگزین‌های پر کردن دندان چیست؟

گاهی اوقات دندانپزشک ممکن است از روکش به جای پرکردن استفاده کند. تاج روی دندان قرار می‌گیرد تا از ساختار آن محافظت کند و در صورتی که بافت دندان کافی برای پر کردن دندان باقی نمانده باشد، می‌توان از آن استفاده کرد.

روکش‌های دندانی

روکش دندان برای ترک‌های دندان، پوسیدگی بیش از حد دندان، محافظت از دندان آسیب دیده، دندان‌قروچه، دندان‌های از دست رفته، نیش نامناسب و … استفاده می شود. نتایج روکش‌های دندان برای اکثر افراد رضایت بخش بوده است.

تاج دندان

هم دندانپزشک و هم متخصص آزمایشگاه در طراحی و درمان روکش دندان نقش دارند. هنر و علم عوامل مهمی در طراحی ویژگی‌های آناتومیک مناسب تاج دندان هستند تا بهترین تناسب ممکن را در دهان فراهم کنند. دندانپزشکان ممکن است تاج دندان را برای ترمیم دندان پس از عصب کشی انتخاب کنند. با این حال، سطح تخصص در بین دندانپزشکان برای انجام این نوع ترمیم دندان متفاوت است.

نتیجه

امروزه وقتی صحبت از ترمیم دندان به میان می‌آید، بیماران گزینه‌های مختلفی برای ترمیم دندان‌های آسیب دیده، پوسیده یا از دست رفته دارند. یک دندانپزشک ابتدا ماهیت مشکل را مشخص می‌کند و بهترین گزینه را برای ایجاد لبخندی سالم و زیبا را به شما توصیه می‌کند.

پیمایش به بالا
به بالا بروید