فلوراید تراپی

فلوراید یک ماده معدنی طبیعی است که به رشددندان‌های قوی و جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک می‌کند. برای بیش از 70 سال، بیشتر آب لوله کشی در آمریکا حاوی مقادیر کمی فلوراید برای کاهش پوسیدگی دندان بوده است. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) می‌گوید که آب فلورایده پوسیدگی دندان را تا حدودی کاهش داده است.

فلوراید تراپی ممکن است مزایای مهم‌تری برای محافظت از دندان‌ها داشته باشند. فلوراید تراپی می‌تواند برای افرادی که در معرض خطر پوسیدگی دندان هستند مفید باشد، اما ممکن است برای همه مناسب نباشد. در این مقاله به فواید و عوارض فلوراید تراپی و همچنین توصیه‌های درمانی می‌پردازیم.

فلورایدتراپی چیست؟

فردی که در معرض خطر پوسیدگی دندان است ممکن است فلوراید تراپی روش درمانی مناسبی برای او باشد. در فلوراید تراپی معمولاً غلظت بالایی از فلوراید استفاده می شود که دندانپزشک برای بهبود سلامت و کاهش خطر پوسیدگی روی دندان‌های فرد اجرا می‌کند. فلوراید تراپی داخل مطب ممکن است به شکل محلول، ژل، فوم یا لاک باشد.

همچنین برخی از روش های فلوراید تراپی با غلظت بالا وجود دارد که افراد می‌توانند در خانه از آن‌ها استفاده کنند. اما فلوراید تراپی فقط تحت نظر دندانپزشک باید انجام شود. فلورایدی که دندانپزشکان در این درمان‌ها استفاده می‌کنند مشابه فلوراید موجود در خمیر دندان است. با این حال، این درمان حاوی دوزهای بسیار بالاتری است و ممکن است نتایج به سزعت قابل مشاهده باشد.

فواید فلوراید تراپی

فلوراید تراپی به بدن کمک می‌کند تا بهتر از مواد معدنی مانند کلسیم و فسفات استفاده کند. دندان‌ها این مواد معدنی را دوباره جذب می‌کنند تا مینای ضعیف دندان را ترمیم کنند. هنگامی که دندان‌ها در حال رشد هستند به ساختار دندان کمک می کند تا مینای دندان‌ها را تقویت کند و آنها را در برابر باکتری‌ها و حفره‌ها مقاوم تر کند. با آسیب رساندن به باکتری‌هایی که باعث ایجاد پوسیدگی می‌شوند، رشد پوسیدگی دندان را کند یا حتی معکوس می‌کند.

زمانی که فواید فلوراید تراپی بررسی می شود، به موارد زیر دست می یابیم:

  1. خطر ایجاد پوسیدگی را کاهش می‌دهد.
  2. کند کردن رشد پوسیدگی‌ها
  3. به تعویق انداختن نیاز به کارهای دندانپزشکی گران قیمت
  4. طول عمر دندان‌های شیری را افزایش می‌دهد
  5. کاهش زمان و هزینه‌ای که یک فرد باید در دندانپزشکی صرف کند.

با جلوگیری از ایجاد پوسیدگی و کند کردن رشد باکتری‌ها، فلوراید تراپی ممکن است به موارد زیر هم کمک کند:

  1. جلوگیری از بیماری لثه
  2. کاهش دندان درد
  3. مانع از دست دادن زودرس دندان

فلوراید تراپی می‌تواند سلامت دهان را بهبود بخشد. سلامت دهان و دندان ضعیف می‌تواند باعث ایجاد طیفی از بیماری‌های دیگر از جمله بیماری‌های قلبی عروقی شود.

عوارض جانبی فلوراید تراپی

برخی از حامیان سلامت طبیعی در مورد فلوراید تراپی در دوزهای بالا ابراز نگرانی کرده‌اند. این متخصصان همچنین استدلال می‌کنند که فلوراید تراپی برای کودکان بی خطر نیست و حتی ممکن است فلوراید تراپی بعضی مواقع خطرناک باشد. با این حال، این یک اشتباه است که فلوراید تراپی یا آب حاوی فلوراید باعث آسیب گسترده می‌شود. اگرچه برخی از افراد ممکن است برخی از عوارض جانبی را تجربه کنند، از جمله؛

تغییر رنگ دندان:

شایع‌ترین عارضه جانبی فلوراید تغییر رنگ دندان است. فلوروز عارضه‌ای است که باعث ایجاد رگه‌های سفید یا تغییر رنگ دیگر روی دندان‌ها می‌شود. فلوئوروزیس زمانی اتفاق می‌افتد که کودک در زمانی که دندان‌های شیری و بزرگسال او زیر لثه در حال رشد هستند، فلوراید زیادی بخورد. یک کودک از بدو تولد تا 8 سالگی ممکن است به فلوئوروزیس مبتلا شود .

تغییر رنگ در میان کودکان خردسالی که بیش از حد فلوراید مصرف می‌کنند، به دلیل مصرف مکمل‌های فلوراید یا قورت دادن خمیر دندان شایع‌تر است. برای کمک به جلوگیری از پوسیدگی دندان و به حداقل رساندن خطر فلوروز دندان، دستورالعمل‌هایی را برای میزان فلورایدی که آب آشامیدنی جامعه باید داشته باشد، تنظیم کرده‌اند. این سطح در حال حاضر 0.7 میلی گرم فلوراید در یک لیتر (mg/l) آب است.

کارشناسان توصیه می‌کنند که حتی کودکانی که خیلی کوچک هستند و نمی‌توانند خمیر دندان را بیرون بریزند، باید از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنند. آکادمی دندانپزشکی اطفال آمریکا (AAPD) توصیه می‌کند که والدین یا مراقبان کودک به محض رویش اولین دندان کودک از مقدار کمی خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنند. این کار از دندان‌های کودک در برابر پوسیدگی محافظت می‌کند، اما اگر کودک به طور تصادفی خمیر دندان را ببلعد، آنها را در معرض خطر فلوروزیس قرار نمی‌دهد.

آلرژی یا تحریک به فلوراید تراپی

یک فرد ممکن است واکنش آلرژیک به فلوراید داشته باشد یا دچار تحریک پوست شود، اگرچه این واکنش‌ها نادر هستند. اگر فلوراید به اشتباه یا با دوزهای بسیار بالا استفاده شود، می‌تواند سمی باشد. با این حال، این مشکل بسیار نادر است.

انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) استفاده از وارنیش فلوراید حرفه‌ای را برای کودکان زیر 6 سال توصیه می‌کند. وارنیش فلوراید گزینه ارجح برای کودکان خردسال است، زیرا آنها تمایل به بلع فوم یا ژل دارند که ممکن است باعث تهوع و استفراغ شود.

توصیه‌های فلوراید تراپی

قرار گرفتن مکرر در معرض مقادیر کمی از فلوراید در روز بهترین راه برای کاهش خطر پوسیدگی دندان برای همه سنین است. برای اکثر افراد نوشیدن آب لوله کشی با غلظت مناسب فلوراید و مسواک زدن دندان‌ها دو بار در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید ضروری است. برای کودکان و بزرگسالانی که ممکن است در معرض خطر بیشتر پوسیدگی قرار داشته باشند، فلوراید تراپی می‌تواند مزایای بیشتری داشته باشد.

فلوراید تراپی کودکان

پوسیدگی دندان شایع‌ترین بیماری مزمن دوران کودکی است که پنج برابر بیشتر از آسم شایع است. آکادمی اطفال آمریکا (AAP) فلوراید تراپی را برای همه کودکان به محض شروع رشد دندان‌هایشان توصیه می‌کند تا از پوسیدگی، درد و عفونت‌های دندانی در آینده جلوگیری شود. دندانپزشکان به خطر پوسیدگی در کودک باید هر 3 تا 6 ماه یکبار فلوراید تراپی را تکرار کنند.

برای کاهش خطر قرار گرفتن بیش از حد در معرض فلوراید، دندانپزشکان موارد زیر را نیز توصیه می‌کنند:

والدین باید دندان‌های کودکان را با مقدار کمی خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنند تا پوسیدگی را کاهش دهند و خطر فلوئوروز را به حداقل برسانند. برای کودکان زیر 3 سال، بیش از یک نخود خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده نکنید. برای کودکان 3 تا 6 ساله، از خمیر دندان حاوی فلوراید به اندازه یک نخود استفاده کنید.

همیشه بر مسواک زدن کودک نظارت داشته باشید تا مطمئن شوید که از مقدار مناسبی از خمیر دندان استفاده می‌کند و سعی کنید در صورت امکان سعی کنید بیشتر آن را بیرون بریزد. کودکان زیر 6 سال نباید از دهان‌شویه استفاده کنند، زیرا ممکن است مقدار زیادی فلوراید را ببلعند.

پیمایش به بالا
به بالا بروید