فیشور سیلانت

فیشور سیلانت چیست؟

فیشور سیلانت‌ لایه‌ای محافظ هستند که روی دندان‌های جونده (آسیاب‌ها) اجرا می‌شود تا پوسیدگی دندان را کاهش دهد. استفاده از فیشور سیلانت سریع و بدون درد است و توسط دندانپزشک شما قابل اجرا است. فیشور سیلانت معمولاً بر روی شیارهایی که به نام شکاف‌های دندان‌های آسیاب پشتی شناخته می‌شوند استفاده می‌شود.

این شکاف‌ها رایج‌ترین فضا برای اعمال فیشور سیلانت در دندان‌ها هستند. این روش توسط دندانپزشک متخصص کودکان انجام شود. فیشور سیلانت یک رزین کامپوزیتی سفید یا شفاف هست که شبیه پرکننده دندان است. فیشور سیلانت مانعی در برابر باکتری‌هایی است که می‌توانند باعث ایجاد پلاک شوند، ایجاد می کند. این روش درمانی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان طراحی شده‌ است. فیشور سیلانت یکی از درمان‌های است که کلینیک دندانپزشکی در شهر قدس آن را به صورت تخصصی برای تمام افراد و در همه‌ی سنین ارائه می‌دهد.

چه زمانی ممکن است به فیشورسیلانت نیاز داشته باشید؟

اگر شیارها یا حفره‌های بزرگی در دندان‌ آسیاب خود دارید، دندانپزشک به شما توصیه می‌کند که از فیشورسیلانت استفاده کنید. با این حال، شما باید با دندانپزشک خود در مورد ضروری بودن یا نبودن این روش درمانی صحبت کنید. همه دندان‌ها به فیشور سیلانت نیاز ندارند.

برخی از دندانپزشکان برای اولین دندان‌های مولر که در حدود سنین 6 سالگی رشد می کند، سیلانت‌ را توصیه می‌کنند. دندان‌های عقب (آسیاب دوم و سوم) در حدود 13 سالگی ظاهر می‌شوند و باید بررسی شوند که آیا سیلانت‌ها ممکن است کمک کنند یا خیر. برخی از بزرگسالان نیز از فیشورسیلانت استفاده می‌کنند. اگر از قبل مقداری پوسیدگی دندان داشته باشید، دندانپزشک شما ممکن است فیشور سیلانت را توصیه کند. که می‌تواند به محدود کردن پوسیدگی در آینده کمک کند.

در طی فیشور سیلانت دندان چه اتفاقی می‌افتد؟

استفاده از فیشورسیلانت یک روش سریع و بدون درد است. معمولاً برای هر دندان چند دقیقه طول می‌کشد و نسبت به پر کردن دندان پیچیدگی کمتری دارد. نیازی به بیهوشی یا بی حسی نیست و دندان معمولاً سوراخ نمی‌شود.

دندانپزشک مراحل زیر را برای اجرای این روش درمانی انجام می دهد:

  1. دندان را تمیز و خشک می‌کند.
  2. سطح دندان را طوری آماده می‌کند که سیلانت به خوبی بچسبد.
  3. روی درزگیر مایع رنگ می‌چسباند که در شیارها و گودال‌های عمیق جریان می‌یابد.
  4. درزگیر را با لیزر می‌چسباند و سفت می‌کند.

بعد از  فیشور سیلانت دندان چه انتظاری باید داشت؟

شما باید دندان‌های خود را طبق معمول تمیز کنید و بهداشت دهان و دندان را به طور کامل رعایت کنید. تمیز کردن دندان‌های شما آسان‌تر خواهد بود زیرا مسواک به تمام سطوح می‌رسد. گاهی اوقات فیشور سیلانت دندان می‌افتد. این اتفاق معمولاً در عرض 6 ماه اتفاق می‌افتد. این ایده خوبی است که به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید تا آنها بتوانند از سالم بودن سیلانت به عنوان بخشی از معاینه معمول دندانپزشکی شما مطمئن شوند. سیلانت می‌تواند در طول سال‌ها فرسوده شود و نیاز به درمان مجدد دارد.

فواید و عوارض فیشورسیلانت چیست؟

فیشور سیلانت وسیله‌ای ساده و مؤثر برای کاهش پوسیدگی دندان هستند. آنها حتی برای کسانی که آب فلورایده می‌نوشند و با خمیر دندان فلوراید مسواک می‌زنند، از پوسیدگی محافظت بیشتری می‌کنند. فلوراید موجود در آب و خمیر دندان به راحتی به شیارها یا گودال‌های عمیق نمی‌رسد. حتی برس مسواک هم ممکن است به این اندازه نرسد. عوارض جانبی فیشورسیلانت نادر است، اما ممکن است شامل واکنش آلرژیک به درزگیر، یا تغییر در جویدن و صحیت کردن شما در صورت ضخیم بودن لایه درزگیر باشد.

جایگزین‌های فیشورسیلانت چیست؟

وارنیش فلوراید را می‌توان توسط دندانپزشک بر روی دندان‌ها اعمال کرد. با این حال، وارنیش‌های فلوراید بیشتر در کودکان خردسال استفاده می‌شود. فیشور سیلانت باید 2 تا 4 بار در سال انجام شوند. سیلانت یک لایه محافظ تشکیل می‌دهد که از گیر کردن غذا و باکتری در شیارهای کوچک دندان و ایجاد پوسیدگی جلوگیری می‌کند.

فیشور سیلانت‌های رزینی باید روی دندان‌های مولر دائمی همه کودکان تا حد امکان پس از رویش استفاده شود. این فرآیند معمولاً سریع و آسان است و تنها چند دقیقه برای هر دندان طول می‌کشد. دندان به طور کامل تمیز می‌شود، با محلول مخصوص آماده می‌شود و خشک می‌شود. سپس درزگیر اعمال می‌شود و اجازه می‌دهد تا سخت شود. معمولاً با تابش نور آبی بر روی آن سخت می‌شود.

ماندگاری فیشور سیلانت چقدر است؟

فیشور سیلانت معمولاً سال‌ها دوام می‌آورد، اما باید به طور مرتب بررسی شود تا از سالم بودن آن اطمینان حاصل شود. ممکن است به‌مرورزمان فرسوده شود و گاهی اوقات نیاز است که به آن اضافه یا جایگزین شود تا مطمئن شوید که هیچ پوسیدگی زیر آن شروع نمی‌شود.

کدام دندان‌ها باید آب بندی شوند؟

سیلانت‌ها فقط روی دندان‌های عقب – دندان‌های آسیاب و پرمولرها – اعمال می‌شوند. تیم دندانپزشکی شما پس از معاینه و بررسی اینکه آیا شکاف‌ها به اندازه کافی عمیق هستند که به مهر و موم شدن کمک کند. به شما خواهند گفت که کدام دندان‌ها باید مهر و موم شوند. برخی از دندان‌ها به طور طبیعی دارای شیارهای عمیقی هستند که باید مهر و موم شوند. برخی دیگر دارای سطوح کم عمقی هستند که نیازی به آب بندی ندارند.

آیا هنوز باید دندان‌هایم را تمیز کنم؟         

سطح صاف و مهر و موم شده اکنون با مسواک زدن معمولی تمیز و سالم نگه داشته می‌شود. استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید، آخرین چیزی که در شب و حداقل یک بار در روز باید انجام داد. رعایت بهداشت دهان و دندان به محافظت از دندان‌های شما کمک می‌کند. فیشور سیلانت باعث کاهش پوسیدگی دندان و تعداد پرکردگی‌هایی که ممکن است به آن نیاز داشته باشید را کاهش می‌دهد.

از چه کسی در مورد درمان فیشورسیلانت اطلاعات بیشتری بگیرم؟

اگر می‌خواهید در مورد این نوع درمان بیشتر بدانید، از کادر کلینیک دندانپزشکی قدس اطلاعات بگیرید. آنها به شما می‌گویند که آیا فیشور سیلانت به دندان‌های شما کمک می‌کند و آیا زمان مناسبی برای انجام آن است یا خیر. درمان فیشور سیلانت در کلینیک دندانپزشکی قدس برای همه افراد قابل اجرا است. ما در این مقاله توصیه‌های تأیید شده توسط متخصصین دندانپزشکی کلینیک قدس را برای شما توضیح دادیم. اما هیچ کدام از این توصیه‌ها جایگزین مشاوره با متخصص دندانپزشکی نمی‌شود. زیرا روند درمان برای هر فردی متفاوت است و هر شخص نسبت به زمینهٔ پزشکی و شرایط خاص او درمان می‌شود.

پیمایش به بالا
به بالا بروید