ونیر کامپوزیتی

ونیر کامپوزیتی یک روش درمانی سریع در دندانپزشکی زیبایی است که از مواد کامپوزیت همرنگ دندان برای زیبایی لبخند شما استفاده می‌کند. این روش برای ترمیم تراشه‌ها، بستن شکاف‌ها یا تغییر شکل و رنگ دندان استفاده می‌شود.

ونیر کامپوزیتی چیست؟

ونیر کامپوزیتی که گاهی باندینگ دندان نامیده می‌شود، یک درمان دندانپزشکی زیبایی است که برای زیبایی لبخند شما استفاده می‌شود. در طول روند درمان، دندانپزشک شما مواد رزینی همرنگ دندان را روی دندان‌های آسیب دیده اعمال می‌کند تا شکل، اندازه یا رنگ آن‌ها را اصلاح کند.

معاینه ونیر کامپوزیت در شهر قدس

چه زمانی ونیر کامپوزیتی توصیه می‌شود؟

ونیر کامپوزیتی برای بهبود زیبایی لبخند شما استفاده می‌شود. در این روش از مواد رزین کامپوزیت همرنگ دندان برای موارد زیر استفاده می‌شود:

  1. تراشه‌ها یا ترک‌های دندان‌های خود را ترمیم کنید.
  2. درمان تغییر رنگ دندان .
  3. شکاف‌ها و فضاهای بین دندان‌های خود را ببندید.
  4. دندان‌های خود را بلندتر نشان دهید.
  5. شکل دندان‌های خود را تغییر دهید.
  6. حفره‌ و پوسیدگی دندان را پر کنید .
  7. پرکردگی‌های دندان قدیمی را با یک جایگزین زیبا تر جایگزین کنید.
  8. از ریشه‌های دندانی که در اثر تحلیل لثه در معرض قرار گرفته‌اند محافظت کنید.

تصویر ونیر کامپوزیتی در شهر قدس

ونیر کامپوزیتی چقدر رایج است؟

ونیر کامپوزیتی یک روش درمانی بسیار رایج است. در واقع، امروزه یکی از متداول‌ترین روش‌هایی است که در دندانپزشکی انجام می‌شود.

تفاوت ونیر کامپوزیتی و لمینت چیست؟

لمینت سرامیکی پوسته‌های سرامیکی سفارشی هستند که به سطوح جلویی دندان‌های شما می‌چسبند. برای قرار دادن آنها، دندانپزشک شما معمولاً باید مقداری مینای دندان طبیعی شما را تراش دهد. پس از قرار دادن، روکش‌های سرامیکی قابل برگشت نیستند. آنها هر 10 تا 20 سال یکبار نیاز به تعویض دارند.

از طرف دیگر، در ونیر کامپوزیتی نیازی به برداشتن مینای دندان نداشته باشد. در نتیجه، روند درمان کاملاً برگشت‌پذیر است. شما احتمالاً هر سه تا 10 سال یکبار نیاز به مراجعه خواهید داشت.

ممکن است بشنوید که دندانپزشکان از اصطلاح “رزین کامپوزیت ” استفاده می‌کنند. این زمانی است که دندانپزشک شما از مواد کامپوزیت رزین برای پوشاندن کل سطح دندان شما استفاده می‌کند.

ونیر کامپوزیتی در شهر قدس

قبل از انجام ونیر کامپوزیتی چه مواردی بررسی می شود؟

قبل از ونیر کامپوزیتی، دندانپزشک با شما در مورد اهداف زیبایی شما مشورت می‌کند. آنها همچنین عکس‌های اشعه ایکس دندان می‌گیرند و دندان‌ها و لثه‌های شما را معاینه می‌کنند تا از سلامت کامل دندان های شما برای این روش مطمئن شوند. اگر پوسیدگی شدید دندان، بیماری لثه یا سایر مشکلات جدی سلامت دهان و دندان دارید، احتمالاً ابتدا باید این مشکلات را درمان کنید.

در طول روند درمان ونیر کامپوزیتی چه اتفاقی می‌افتد؟

در طول عمل کامپوزیت دندان، دندانپزشک شما موارد زیر را انجام خواهد داد:

یک سایه رنگی مناسب انتخاب می شود.

دندانپزشک شما از یک راهنمای سایه برای انتخاب ماده کامپوزیت رزین استفاده می‌کند که با رنگ دندان‌های طبیعی شما مطابقت داشته باشد.

آماده سازی دندان

سطح دندان شما زبر شده و از مایع حالت دهنده استفاده می‌شود. این مراحل به چسبیدن مواد کامپوزیتی به دندان شما کمک می‌کند.

اعمال مواد رزین کامپوزیت

 مواد کامپوزیتی اعمال می‌شود، قالب گیری می‌شود و به شکل دلخواه صاف می‌شود.

در مرحله بعد، رزین کامپوزیت با یک نور مخصوص سخت می‌شود که ماده را به سطح دندان شما “پیوند” می‌دهد.

دندان جلا داده می شود

در نهایت، دندانپزشک شما تنظیمات نهایی لازم را انجام می‌دهد و دندان شما را براق می‌کند. این روش برای هر دندان حدود 30 تا 60 دقیقه طول می‌کشد.

آیا ونیر کامپوزیتی دردناک است؟

ونیر کامپوزیتی دردناک نیست زیرا دندانپزشک شما در قسمتی که اعصاب دندان فعال است کاری انجام نمی دهد. در بیشتر موارد، بی حسی در طول روند درمان ضروری نیست. برخی از افراد ممکن است بعد از کامپوزیت دندان دچار حساسیت موقت شوند. مسکن‌های بدون نسخه می‌توانند به کاهش این ناراحتی کمک کنند.

مراقبت پس از درمان کامپوزیت دندان

پس از کامپوزیت دندان، بهداشت دهان و دندان برای سالم نگه داشتن دهان ضروری است. حداقل دو بار در روز با یک مسواک نرم و خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید و یک بار در روز از نخ دندان بین دندان‌های خود استفاده کنید. علاوه بر این، شما باید به طور منظم برای معاینه و جرمگیری به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

مزایای کامپوزیت ونیر

کامپوزیت در مقایسه با سایر درمان‌های زیبایی مزایای زیادی دارد. به عنوان مثال:

عدم تهاجمی بودن روش درمانی در حالی که روکش‌های سرامیکی و روکش‌های دندانی نیاز به تغییرات قابل توجهی در دندان دارند. کامپوزیت ونیر دندان معمولاً نیازی به تراش مینای دندان ندارد.

مقرون به صرفه: کامپوزیت دندان یکی از کم‌هزینه‌ترین روش‌های دندانپزشکی زیبایی محسوب می شود.

همه کاره: کامپوزیت می‌تواند طیف وسیعی از مشکلات زیبایی از جمله براده‌ها، ترک‌ها، شکاف‌ها و تغییر رنگ دندان را اصلاح کند.

سریع و راحت: سایر روش‌های زیبایی مانند روکش‌ها نیاز به جلسات متعدد دارند. کامپوزیت دندان تنها با یک بار مراجعه به مطب انجام می‌شود.

به طور کلی، کامپوزیت دندان یک راه حل عالی برای ایجاد تغییرات کوچک زیبایی است. اگر به دنبال تحول چشمگیرتری هستید، ممکن است درمان‌های دیگر مانند روکش‌های سرامیکی مناسب‌تر باشد.

مدت زمان بهبودی پس از ونیر کامپوزیتی چقدر است؟

کامپوزیت نیاز به زمان بهبودی زیادی ندارد. به محض اینکه مطب دندانپزشکی را ترک کردید، می‌توانید تمام فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرید.

قبل و بعد کامپوزیت در شهر قدس

 

آیا دندان‌ها بعد از کامپوزیت دندان نیاز به مراقبت خاصی دارند؟

پیروی از عادات بهداشتی دهان و دندان ضروری. حداقل دو بار در روز دندان‌های خود را مسواک بزنید، حداقل یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید و برای معاینات و تمیز کردن منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

از آنجایی که کامپوزیت ممکن است آسیب ببینند، اجتناب از عاداتی مانند جویدن ناخن، جویدن خودکار یا استفاده از دندان برای باز کردن بسته‌ها بسیار مهم است. اگر متوجه لبه‌های تیز روی دندان شدید یا اگر دندانتان هنگام گاز گرفتن عجیب به نظر می‌رسد، با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

مدت زمان ماندگاری ونیر کامپوزیتی

مدت زمان ماندگاری ونیر کامپوزیتی به عوامل مختلفی بستگی دارد، مانند عادات بهداشتی شما و تعداد دندان‌هایی که درمان شده‌اند. با این حال، به طور معمول، کامپوزیت دندان بین 5 تا 10 سال دوام می‌آورند.

پیمایش به بالا
به بالا بروید