پروتز های ثابت

پروتز های ثابت

پروتز های ثابت یکی از روش های درمانی است که به جایگزینی دندان‌های از دست رفته و بافت‌های نرم و سخت می‌پردازد. پروتز (تاج، بریج، پروتز) ممکن است پروتز ثابت یا پروتز متحرک باشند و یا توسط ایمپلنت‌ها حمایت شوند. پروتز های ثابت دندان و پروتز متحرک توسط یک دندانپزشک متخصص و با جایگزینی دندان‌های از دست رفته و ساختارهای دهان یا فک مرتبط با پل، پروتز انجام می‌شود.

پروتز دندان شامل بخش های زیر می شود:

 1. پروتزهای ثابت دندان
 2. پروتزهای متحرک دندان
 3. پروتزهای فک و صورت
 4. ایمپلنت دندان

پروتز ثابت دندان چیست و چه زمانی لازم است؟

پروتز به روشی گفته می‌شود که به وسیله آن کمبود  یا بخشی از دندان به طور مصنوعی ترمیم می‌شود تا عملکرد آن بخش بهبود یابد. در علم دندانپزشکی، پروتز دندان یک روش پزشکی است که امکان جایگزینی دندان‌های از دست رفته و قسمت‌های آتروفی شده لثه را فراهم می‌کند. اگرچه آنها محصولات بهداشتی ساخته شده از قالب‌ها یا مدل‌های به دست آمده توسط دندانپزشک هستند. اما نیاز به سازگاری بالینی در دهان خود بیمار دارند که توسط دندانپزشک انجام می‌شود.

دو نوع اصلی پروتز وجود دارد: پروتز ثابت دندان و پروتز متحرک دندان.

پروتز پروتز های ثابت شاخه‌ای از پروتزهای دندانی است که به جایگزینی و یا ترمیم دندان‌ها توسط جایگزین‌های مصنوعی می‌پردازد که قابل برداشتن یا خارج کردن از دهان نیستند. پروتز ثابت را می‌توان به کمک دندان‌های طبیعی، ریشه‌های دندانی و یا توسط ایمپلنت‌های دندانی ثابت کرد.

پروتز ثابت دندان از موارد زیر تشکیل شده است:

 1. دندان‌های پایه: آنها دندان‌های هستند که از پروتز حمایت یا پشتیبانی می‌کنند. آنها معمولاً یک دندان طبیعی یا یک ایمپلنت هستند.
 2. بخشی از پروتز پروتز های ثابت است که روی دندان‌های پایه قرار می‌گیرد.
 3. بخشی که فضای بدون دندان را اشغال می‌کنند.
 4. نقاط اتصال نگهدارنده‌ها با پونتیک هستند.

از دست دادن دندان می‌تواند در هر سنی اتفاق بیفتد و زیبایی لبخند بیمار را تحت تاثیر قرار دهد. یک پروتز ثابت با طراحی خوب و بهترین مواد می تواند نه تنها زیبایی لبخند شما را احیا کند بلکه عملکرد آنها را نیز بهبود می بخشد.

انواع پروتز های ثابت

پروتزهای پروتز های ثابت می‌توانند کاملاً دندانی یا با روکش جزئی باشند. به پروتزهای روکش کامل تاج نیز گفته می‌شود. روکش‌های دندانی را می‌توان سیمان کرد یا به دندان یا ایمپلنت پیچ کرد.  

تاج دندان می‌تواند از مواد مختلفی تولید شود، از جمله: تاج فلزی، تاج سرامیکی و تاج فلزی و سرامیکی.

 

دلایل استفاده از پروتز های ثابت

استفاده از پروتز پروتز های ثابت برای بزرگسالان بسیار معمول است. در بیماران جوان، این نوع پروتز توصیه نمی شود، زیرا عووارض جانبی شدید می‌تواند به پالپ آسیب برساند. پروتزهای ثابت معمولاً در موارد زیر استفاده می‌شوند:

 1. بازسازی دندان قدامی: زیبایی بیمار ممکن است با تغییر در رنگ و شکل دندان ها تحت تأثیر قرار گیرد. به این دلیل با قرار دادن پروتزهای زیبایی لبخند بیمار ترمیم می شود تا در آینده مشکلاتی مانند تغییر رنگ در دندان ها رخ ندهد.
 2. عدم وجود دندان، به اندازه کافی قوی برای حمایت از دندان‌های از دست رفته.
 3. بعد از کانال ریشه: در مواردی که ساختار دندان تحت تأثیر قرار گرفته است.

نقص قوس‌های دندانی که ناشی از بیماری‌های ژنتیکی مختلف، تروما، پوسیدگی‌های متعدد می‌تواند به طور قابل‌توجهی به گفتار، عملکرد جویدن، زیبایی‌شناسی و رشد طبیعی ساختارهای دهان و صورت آسیب برساند. در چنین مواردی، انواع مختلف پروتز امکان بازیابی را فراهم می‌کند و از رشد صحیح جسمی و ذهنی کودک حمایت می‌کند.

چرا باید به متخصص پروتز مراجعه کنیم؟

یک متخصص پروتز را به دلیل تحصیلات و آموزش پیشرفته، کارآمدی و تخصص آنها انتخاب کنید. متخصصان پروتز در تکنیک‌ها و روش‌های پیشرفته برای درمان شرایط پیچیده دندانی و بازگرداندن عملکرد و زیبایی بهینه آموزش‌دیده‌اند. آموزش دقیق و تجربه متخصصان پروتز درکی کامل از پویایی لبخند و حفظ سلامت دهان شما می‌دهد.

متخصص پروتز چه کاری انجام می‌دهد؟

برخلاف دندانپزشکان عمومی، متخصصان پروتز در ترمیم دندان‌های طبیعی و جایگزینی دندان‌های از دست رفته تخصص دارند. دندان‌های از دست رفته و کشیده شده با دندان‌های مصنوعی، ایمپلنت‌های دندانی، کلاهک‌ها یا تاج‌ها جایگزین می‌شوند. متخصصان پروتز که تخصصی آموزش دیده‌اند نیز با افرادی که ناهنجاری‌های سر و گردن دارند کار می‌کنند و قسمت‌های از دست رفته فک و صورت را جایگزین می‌کنند.

دلایل مراجعه به متخصص پروتز دندان

دلایل مختلفی برای مراجعه به متخصص پروتز وجود دارد. این می‌تواند به دلیل تصادف یا یک بیماری مادرزادی (مرتبط با تولد) یا صرفاً دلایل زیبایی باشد. اگرچه بسیاری از دندانپزشکان نیز می‌توانند این خدمات را ارائه دهند، متخصصان پروتز به طور گسترده‌ای در زمینه تکنیک‌ها و روش‌های پیشرفته برای درمان شرایط پیچیده دندان آموزش‌ دیده‌اند.

ما در کلینیک دندانپزشکی قدس درمان پروتز پروتز های ثابت دندان را برای تمامی سنین و توسط دندانپزشک متخصص ارائه می‌دهیم. در این مقاله توصیه‌ها و توضیحاتی در مورد پروتز ثابت دندان برای شما آماده کرده ایم. زیرا بیشتر کاربران سؤالات زیادی در این باره پرسیده بودند. اما این موارد به هیچ وجه جایگزین مشاوره و معاینه پزشک نمی‌شود. زیرا درمان برای هر فرد متفاوت است. برای اطلاعات بیشتر یا مشاوره یا نوبت گیری با ما تماس بگیرید.

پیمایش به بالا
به بالا بروید