درد دندان

چگونه از درد دندان خلاص شویم

اشتراک گذاری

آنچه در این مقاله می‌خوانید

چه چیزی باعث دندان درد می شود؟

درد دندان معمولاً نتیجه تحریک عصب دندان است. برخی از رایج ترین عواملی که باعث این تحریک می شوند عبارتند از پوسیدگی دندان، عفونت و آسیب. در برخی موارد، دندان درد ناشی از شل شدن یا افتادن پرکردگی است که باید جایگزین شود.

داشتن دندان درد می تواند در خواب اختلال ایجاد کند. روش‌های تسکین یا کاهش درد از مصرف داروهای مسکن تا جویدن میخک را شامل می‌شود. با این حال، تعدادی درمان وجود دارد که ممکن است به افراد کمک کند درد دندان تسکین پیدا کنند از جمله مصرف مسکن ها یا استفاده از کمپرس سرد یا حتی میخک روی دندان.

چگونه از دندان درد خلاص شویم:

تنها راه برای درمان کامل دندان درد مراجعه به دندانپزشک است تا بتوان علت درد را مشخص و درمان کرد. اگر عصب دندان شما به دلیل پوسیدگی دندان تحریک شده است، مواد پوسیده باید تمیز شوند و حفره باید پر شود.

اگر درد نشانه عفونت است، عفونت باید درمان شود. ممکن است به آنتی بیوتیک یا درمان ریشه نیاز داشته باشید. به آرامی ناحیه مورد نظر را مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. گاهی اوقات ذرات یا بقایای مواد غذایی به دام افتاده می تواند ناحیه ای از تحریک را تشدید کند. سعی کنید دندان آسیب دیده را به آرامی مسواک یا نخ دندان بکشید.

9 راه برای درمان دندان درد دندان و خلاص شدن از دندان درد

درمان دندان درد ممکن است دشوارتر باشد، زیرا چیز زیادی وجود ندارد که فرد را از درد منحرف کند. با این حال، افراد می توانند روش های زیر را برای تسکین درد امتحان کنند:

داروهای ضد درد خوراکی

1.داروهای ضد درد خوراکی

مصرف داروهای مسکن بدون نسخه (OTC) مانند استامینوفن (تیلنول) یا ایبوپروفن (ادویل) یک راه سریع و ساده برای بسیاری از افراد برای کاهش موثر دندان دردهای خفیف تا متوسط است. همیشه در دوز توصیه شده روی بسته بندی دقت کنید. اگر دندان درد شدید است، بهتر است به دندانپزشک مراجعه کنید و در مورد مسکن های قوی تر با آنها صحبت کنید.

کمپرس سرد

 1. کمپرس سرد

استفاده از کمپرس سرد ممکن است به کاهش درد دندان کمک کند. قرار دادن کیسه یخ پیچیده شده در یک حوله به سمت آسیب دیده صورت یا فک به انقباض رگ های خونی در ناحیه کمک می کند که می تواند درد را کاهش دهد.. استفاده از کمپرس سرد به مدت 15 تا 20 دقیقه هر چند ساعت در شب ممکن است به جلوگیری از درد کمک کند.

 1. ارتفاع
بیشتر بخوانید  نحوه تشخیص پرکردن معیوب دندان

تجمع خون در سر ممکن است باعث درد و التهاب اضافی شود. برای برخی از افراد، بالا بردن سر با یک یا دو بالش اضافی ممکن است درد را به اندازه کافی برای خوابیدن تسکین دهد.

پمادهای دارویی

 1. پمادهای دارویی

برخی از پمادهای دارویی نیز ممکن است به کاهش درد دندان کمک کنند. ژل ها و پمادهای بی حس کننده OTC که حاوی موادی مانند بنزوکائین هستند ممکن است ناحیه را بی حس کنند.

با این حال، بنزوکائین برای استفاده در کودکان خردسال مناسب نیست.

5.برای خلاص شدن از دندان درد با آب نمک بشویید

یک شستشوی ساده با آب نمک یک درمان خانگی رایج برای دندان درد است. آب نمک یک عامل ضد باکتری طبیعی است، بنابراین ممکن است التهاب را کاهش دهد. این به نوبه خود به محافظت از دندان های آسیب دیده در برابر عفونت کمک می کند. شستشو با آب نمک همچنین ممکن است به از بین بردن ذرات غذا یا بقایای گیر کرده در دندان یا لثه کمک کند.

آبکشی هیدروژن پراکسید

 1. آبکشی هیدروژن پراکسید

پریودنتیت یک عفونت جدی لثه است که عموماً در نتیجه عدم رعایت بهداشت دهان و دندان ایجاد می شود. این می تواند باعث ایجاد مشکلاتی مانند درد، خونریزی لثه و لق شدن دندان ها در حفره آنها شود.

نویسنده یک مطالعه در سال 2016 دریافت که شستشو با دهانشویه پراکسید هیدروژن به کاهش پلاک و علائم پریودنتیت کمک می کند. مردم همیشه باید پراکسید هیدروژن درجه مواد غذایی را با مقدار مساوی آب رقیق کنند. محلول را در دهان بچرخانید، اما آن را قورت ندهید.

از آنجایی که بیشتر دندان درد ناشی از تجمع باکتری است، یک دهانشویه ضد باکتری برای کاهش تعداد باکتری ها در دهان طراحی شده است. به آرامی آن را در اطراف حفره دهان بچرخانید تا به تدریج درد دندان را تسکین دهید. این دارو برای کودکان مناسب نیست، زیرا خطر قورت دادن تصادفی مخلوط وجود دارد.

داروهای طبیعی دندان درد را امتحان کنید، 1اگر همه چیز جواب نداد، یا داروهای طبیعی را ترجیح می دهید، مسکن های طبیعی زیادی مانند روغن میخک، خمیر سیر، عصاره وانیل و چای کیسه ای نعناع وجود دارد. اینها خواص آنتی اکسیدانی و ضد باکتریایی ثابت شده برای تسکین درد دارند. به سادگی مقدار کمی از پنبه را بمالید و آن را به ناحیه ناراحت کننده فشار دهید.

 1. چای نعناع فلفلی
بیشتر بخوانید  آیا روکش موقت دندان درد دارد؟

نوشیدن چای نعناع فلفلی یا مکیدن چای کیسه ای نعناع نیز ممکن است به طور موقت به تسکین درد ناشی از دندان درد کمک کند. محققان خاطرنشان می کنند که نعناع حاوی ترکیبات ضد باکتری و آنتی اکسیدانی است. منتول، یک ماده فعال در نعناع، همچنین ممکن است اثر بی حس کنندگی ملایمی در مناطق حساس داشته باشد.

میخک

 1. میخک

اوژنول که یکی از ترکیبات اصلی میخک است می تواند درد دندان را کاهش دهد. نتایج یک کارآزمایی بالینی در سال 2015 نشان داد افرادی که پس از کشیدن دندان اوژنول را روی لثه و حفره خود استفاده می کردند، درد و التهاب کمتری در طول بهبودی داشتند.

اوژنول به عنوان یک مسکن عمل می کند، به این معنی که ناحیه را بی حس می کند. برای استفاده از میخک برای دندان درد، میخک آسیاب شده را در آب خیس کنید تا خمیر درست شود. سپس خمیر را روی دندان بمالید یا آن را در چای کیسه ای خالی قرار دهید و در دهان بگذارید.

روش دیگر، جویدن یا مکیدن آرام یک میخک و سپس قرار دادن آن در نزدیکی دندان دردناک ممکن است به تسکین درد کمک کند. این یک درمان مناسب برای کودکان نیست، زیرا ممکن است بیش از حد میخک را ببلعند. میخک های منفرد می توانند سیخ دار و دردناک باشند اگر فردی آنها را ببلعد.

خلاص شدن از درد دندان با سیر

 1. خلاص شدن از درد دندان با سیر

سیر یک ماده معمولی خانگی است که برخی افراد از آن برای تسکین درد دندان استفاده می کنند.

آلیسین، که ترکیب اصلی سیر است، دارای اثر ضد باکتریایی قوی است که ممکن است به کشتن باکتری‌های موجود در دهان که منجر به حفره‌ها و دندان درد می‌شود، کمک کند.

جویدن یک حبه سیر و قرار دادن آن در نزدیکی دندان ممکن است به خلاص شدن از دندان درد کمک کند. با این حال، طعم سیر خام می تواند برای برخی افراد بسیار قوی باشد، بنابراین ممکن است این راه حل مناسب برای همه نباشد.

پوسیدگی دندان یکی از دلایل بسیار شایع دندان درد است. اگر فرد درمان نشود، پوسیدگی دندان ممکن است منجر به پوسیدگی شود.

حفره ها زمانی ایجاد می شوند که اسیدها و باکتری ها از مینای دندان بشکنند و بافت های ظریف داخل دندان را از بین ببرند. این می تواند عصب را در معرض دید قرار دهد و باعث درد خفیف تا شدید شود.

بیشتر بخوانید  3 دلیل اصلی بروز عوارض احتمالی ایمپلنت

عفونت سینوسی نیز ممکن است در برخی افراد باعث دندان درد شود. این علامت زمانی رخ می دهد که عفونت از سر خارج می شود.

سایر علل بالقوه دندان درد عبارتند از:

 1. از دست دادن یک پر کردن
 2. آبسه های دندانی
 3. ضربه به فک
 4. وارد شدن دندان عقل یا دندان بالغ
 5. غذا در دندان یا لثه گیر کرده باشد.
 6. دندان قروچه در شب
 7. بیماری لثه

چرا بعضی از دندان دردها در شب بیشتر درد می کنند؟

دندان درد ممکن است در روز دردناک باشد، اما به نظر می رسد که در شب بدتر می شود. یکی از دلایلی که ممکن است این اتفاق بیفتد این است که وقتی فرد دراز کشیده است، خون به سرش می‌آید. این خون اضافی در ناحیه ممکن است باعث افزایش درد و فشاری شود که افراد از دندان درد احساس می کنند.

دلیل دیگری که باعث می‌شود بسیاری از دردها در شب بدتر شوند، این است که حواس‌پرتی کمتر است. با توجه به چیز دیگری جز دندان درد، فرد ممکن است به سختی بخوابد.

چه زمانی به دندانپزشک مراجعه کنیم

 • افرادی که شب ها دندان درد دارند باید در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کنند. هر درمان خانگی فقط برای تسکین موقت است.
 • اگر دندان درد با سایر علائم عفونت همراه باشد، ممکن است فرد برای از بین بردن عفونت به آنتی بیوتیک نیاز داشته باشد.
 • هنگامی که یک دندان ترک خورده یا پوسیده باعث درد می شود، فرد باید به دندانپزشک خود مراجعه کند. آنها قادر خواهند بود راه حلی دائمی پیدا کنند.
 • نادیده گرفتن علائم پوسیدگی دندان، مانند دندان درد، ممکن است منجر به مشکلات جدی تری از جمله آبسه، بیماری لثه و از دست دادن دندان شود.
 • مواجهه با دندان درد یک تجربه دردناک است. اگرچه بسیاری از درمان های خانگی می توانند تسکین موقتی ایجاد کنند و به فرد کمک کنند تا کمی بخوابد، اما راه حل های دائمی نیستند.
 • هر کسی که بیش از 1 یا 2 روز بدون علائم عفونت سینوسی دندان درد را تجربه می کند باید برای تشخیص و درمان کامل به دندانپزشک مراجعه کند.
 • ممکن است نیاز به تمیز کردن یک حفره یا در نظر گرفتن گزینه های جدی تری مانند کانال های ریشه یا کشیدن دندان داشته باشند.

اطلاعات نویسنده

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا عبارت زیر را پاسخ دهید *

پست های مرتبط

پیمایش به بالا
به بالا بروید