سندرم سوزش دهان

اطلاعاتی که باید در مورد سندرم سوزش دهان بدانید

اشتراک گذاری

آنچه در این مقاله می‌خوانید

اگر چه  سندرم سوزش دهان خوش خیم است می تواند ناخوشایند باشد و ممکن است نیاز به مراجعه به دندانپزشک عمومی در دندانپزشکی قدس داشته باشد. اگر احساس ناراحتی خفیف یا احساس سوزش شدیدتر در دهان خود دارید، در اینجا چیزی است که باید در مورد این وضعیت بدانید.

سندرم سوزش دهان

سندرم سوزش دهان چیست؟سندرم سوزش دهان که به آن BMS یا گلوسودینیا نیز گفته می شود، وضعیتی است که باعث می شود دهان به شدت داغ یا آتش بگیرد. این احساس را می توان در زبان، لثه، داخل گونه ها، لب ها یا در سراسر کام احساس کرد.

این درد اغلب به عنوان درد نوروپاتیک در نظر گرفته می شود، زیرا معمولاً پس از آسیب دیدن اعصاب داخل دهان فرد رخ می دهد. مغز قادر به تفسیر پیام اعصاب در مورد تغییر دما نیست و در عوض با احساس سوزش یا گرما پاسخ می دهد.

چه چیزی باعث سندرم سوزش دهان می شود؟

BMS ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد، مانند:

تغییرات هورمونی
واکنش آلرژیک
دارو
کمبود تغذیه ای
عفونت دهان
استرس، اضطراب یا افسردگی
مشکلات سیستم ایمنی
آسیب عصبی
دندان مصنوعی نامناسب
دندان قروچه
مصرف زیاد غذاها یا نوشیدنی های اسیدی

شرایط پزشکی که می تواند باعث سندرم سوزش دهان شود

BMS همچنین می تواند به طور مستقیم یا غیر مستقیم با شرایط پزشکی مانند دیابت، رفلاکس اسید، برفک، مشکلات تیروئید و خشکی دهان مرتبط باشد. در بیشتر موارد، درمان بیماری یا اختلال می تواند به کاهش یا پیشگیری از BMS کمک کند.

علائم سندرم سوزش دهان

علائم می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد و برخی افراد ناراحتی خفیفی را تجربه کنند در حالی که برخی دیگر ممکن است درد غیر قابل باوری را احساس کنند.

بیشتر بخوانید  دهانشویه خوراکی

احساس سوزش/سوختن
بی حسی
مور مور
طعم تلخ یا فلزی
دهان خشک
مشکل در بلع
افزایش تشنگی
از دست دادن چشایی

سندرم سوزش دهان چگونه تشخیص داده می شود؟

دندانپزشک عمومی شما می تواند معاینه اولیه را برای تشخیص BMS همراه با بررسی سابقه پزشکی شما انجام دهد. آزمایشات بیشتر، از جمله آزمایش خون و/یا آزمایش آلرژی ممکن است برای محدود کردن علت BMS مورد نیاز باشد.

درمان خانگی سندرم سوزش دهان

ناراحتی و/یا درد ناشی از BMS را می توان با درمان های خانگی و با پیروی از توصیه های پزشکی درمان کرد.

مایعات بنوشید یا چیپس یخ بمکید: احساس سوزش ممکن است با مصرف آب خنک یا یخ تسکین یابد.
اجتناب از غذاها و نوشیدنی های اسیدی: با پرهیز از غذاها و نوشیدنی های اسیدی یا تند از طولانی شدن احساس سوزش یا گرما جلوگیری کنید.
محصولات دندانی را تغییر دهید: اجتناب از استفاده از خمیر دندان، نخ دندان و دهانشویه با طعم نعناع می تواند از تشدید این حس جلوگیری کند.
کاهش استرس: کاهش استرس ممکن است علائم را نیز کاهش دهد.

درمان های دندانپزشکی در دسترس برای سندرم سوزش دهان

اگر مشکوک به BMS هستید، توصیه می شود برای درمان به دندانپزشک عمومی قدس مراجعه کنید. دندانپزشک می تواند یک تشخیص مناسب و درمان حرفه ای موثر برای این بیماری و/یا علل زمینه ای آن به شما ارائه دهد. علائم فیزیکی BMS ممکن است با مسکن یا شستشوی دهان درمان شود.

منبع

اطلاعات نویسنده

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا عبارت زیر را پاسخ دهید *

پست های مرتبط

پیمایش به بالا
به بالا بروید