ایمپلنت شهر قدس

ایمپلنت شهر قدس

اشتراک گذاری

آنچه در این مقاله می‌خوانید

ایمپلنت‌های دندانی ریشه‌های دندان مصنوعی هستند که برای حمایت از ترمیم دندان یا دندان‌های از دست رفته استفاده می‌شوند و به توقف یا جلوگیری از تحلیل استخوان فک کمک می‌کنند. روش ایمپلنت شهر قدس به عنوان شکلی از دندانپزشکی پروتز (جایگزین مصنوعی) طبقه بندی می‌شود، اما همچنین نوعی دندانپزشکی زیبایی محسوب می‌شود.

افرادی که دندان‌های خود را از دست داده‌اند ممکن است بیش از حد احساس بد داشته باشند که نمی‌توانند لبخند بزنند یا صحبت کنند. علاوه بر این، بی‌نظمی‌های گاز گرفتن ناشی از از دست دادن دندان می‌تواند تأثیر منفی بر عادات غذایی داشته باشد و منجر به مشکلات سلامت ثانویه مانند سوء تغذیه شود.

ایمپلنت‌های دندانی با جایگزینی ریشه‌های دندان از دست رفته، قدرت و ثبات لازم برای خوردن همه غذاهایی را که دوست دارند، بدون تلاش برای جویدن، به افراد می‌دهد. علاوه بر این، آنها به تحریک و حفظ استخوان فک، جلوگیری از تحلیل استخوان و کمک به حمایت از ویژگی‌های صورت کمک می‌کنند.

دندان‌ها به دلایل زیر از دست می‌روند:

 

دندان‌ها به دلایل زیر از دست می‌روند

 

  • پوسیدگی دندان
  • نارسایی کانال ریشه
  • بیماری لثه (پریودنتیت)
  • ضربه به دهان (آسیب دندانی)
  • فرسودگی بیش از حد
  • نقایص مادرزادی

برای تعیین اینکه آیا ایمپلنت شهر قدس برای شما مناسب است یا خیر، باید با دندانپزشک، جراح دهان خود مشورت کنید. در طول این ملاقات، متخصص دندانپزشک شما دندان‌ها و لثه‌های شما را به طور کامل معاینه می‌کند و تراکم و کمیت استخوان را ارزیابی می‌کند. این ممکن است شامل اشعه ایکس و اسکن توموگرافی کامپیوتری (سی تی اسکن) باشد تا اطمینان حاصل شود که ساختار استخوانی کافی برای قرار دادن ایمپلنت وجود دارد و دقیقاً در کجا باید قرار داده شود.

بر اساس وضعیت بافت‌های دهان، بهداشت دهان و عادات شخصی و تعهد به پیروی از دستورالعمل‌های مراقبت‌های بعدی، دندانپزشک شما مناسب‌ترین برنامه درمانی را به شما توصیه می‌کند. برخی از بیماران با بافت استخوان یا لثه ناکافی به پیوند استخوان یا بافت نرم و استفاده از ایمپلنت‌های با قطر کم (که به آنها مینی ایمپلنت نیز گفته می‌شود) نیاز دارند.

بسته به وضعیت شما، متخصص دندانپزشکی به شما توصیه می‌کند که کل فرایند درمان چقدر طول می‌کشد، چه تعداد ملاقات لازم است و چه انتظاراتی می‌توانید بعد از هر عمل داشته باشید. در طول مشاوره، گزینه‌های بی‌حسی موضعی و آرام‌بخش، در صورت لزوم، نیز مورد بحث قرار خواهند گرفت. هزینه تخمینی ایمپلنت شهر قدس شما نیز در این جلسه مورد بحث قرار خواهد گرفت. هزینه‌ها می‌تواند به طور قابل توجهی بر اساس نوع درمانی که انتخاب می‌کنید متفاوت باشد.

قبل از درمان ایمپلنت شهرقدس

قبل از درمان ایمپلنت شهرقدس

قبل از اینکه کاشت در نظر گرفته شود، ابتدا باید هر گونه مشکل زمینه‌ای بهداشت دهان و دندان را مدیریت کرد. مسائل رایج مانند پوسیدگی دندان و بیماری لثه می‌تواند درمان را کم اثر کند.

اگر سیگاری هستید، دندانپزشک به شما توصیه می‌کند که سیگار را ترک کنید، زیرا سیگاری‌ها در مقایسه با غیرسیگاری‌ها با خطر شکست بیشتری مواجه هستند. استعمال دخانیات می‌تواند روی استئواینتگراسیون، فرایندی که در آن ایمپلنت دندانی به استخوان فک متصل می‌شود، تأثیر بگذارد.

بیشتر بخوانید  چه چیزی باعث خشکی دهان می شود؟ چه چیزی برای خشکی دهان مفید است؟

هنگامی که دندانپزشک شما دهان شما را برای درمان به اندازه کافی سالم تشخیص داد، درمان سفارشی شما می‌تواند شروع شود.

جای‌گذاری ایمپلنت شهر قدس

ترمیم‌های ایمپلنت دندان امروزی تقریباً از سایر دندان‌ها قابل تشخیص نیستند. این ظاهر تا حدی با اتصال ساختاری و عملکردی بین ایمپلنت و استخوان زنده کمک می‌کند. این روش به طور معمول در یک جلسه انجام می‌شود اما نیاز به یک دوره ادغام استخوانی دارد.

فرایندی است که در آن ایمپلنت به استخوان فک متصل می‌شود. ایمپلنت یکپارچه استخوانی بین شش هفته تا شش ماه طول می‌کشد تا التیام یابد، در این مرحله دندانپزشک شما می‌تواند با قرار دادن روکش، بریج یا ترمیم پروتز هیبریدی، عمل را تکمیل کند.

کاشت دندان که برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته انجام می‌شود، می‌تواند در هر زمانی پس از نوجوانی یا زمانی که رشد استخوان کامل شده است انجام شود. برخی از شرایط پزشکی مانند دیابت فعال، سرطان یا بیماری پریودنتال ممکن است نیاز به درمان اضافی قبل از انجام عمل داشته باشند.

 

 

مراحل دقیق رویه به شرح زیر است:

 

آماده سازی فک برای کاشت:

ایمپلنت دندان و ترمیم آن معمولاً از یک پیچ ماده تیتانیوم و یک تاج تشکیل شده است. یک سوراخ با قطر کوچک (حفره پایلوت) در محل‌های فک بی‌دندان (جایی که دندان وجود ندارد) ایجاد می‌شود تا فیکسچر ایمپلنت تیتانیوم را در محل خود هدایت کند.

برای جلوگیری از آسیب رساندن به ساختارهای حیاتی فک و صورت مانند عصب آلوئولار تحتانی در فک پایین (فک پایین)، دندانپزشک باید هنگام سوراخ کردن سوراخ خلبان و اندازه گیری استخوان فک از مهارت و تخصص بالایی استفاده کند. در بسیاری از موارد دندانپزشکان از راهنماهای جراحی که بر اساس سی تی اسکن ایجاد شده‌اند هنگام قرار دادن ایمپلنت استفاده می‌کنند.

 

 

قرار دادن ایمپلنت شهر قدس:

پس از سوراخ شدن اولیه سوراخ در محل مناسب فک، به آرامی باز می‌شود تا امکان قرار دادن پیچ ایمپلنت فراهم شود.

پس از قرار گرفتن در محل، بافت اطراف لثه روی ایمپلنت محکم می‌شود و یک پیچ محافظ در بالای آن قرار می‌گیرد تا محل بهبود یابد و استخوان‌سازی ایجاد شود. پس از حداکثر شش ماه بهبودی، دندانپزشک شما ایمپلنت را باز می‌کند و یک اباتمنت (که تاج یا جایگزین دندان مانند را نگه می‌دارد) وصل می‌کند. در برخی موارد، اباتمنت ممکن است در طول عمل اولیه متصل شود.

هنگامی که اباتمنت در جای خود قرار گرفت، دندانپزشک شما یک روکش موقت یا نهایی می‌سازد. گاهی اوقات می‌توان تاج نهایی را در همان روزی که اباتمنت قرار داده می‌شود ساخت. تاج موقت به عنوان یک الگو عمل می‌کند که در اطراف آن رشد می‌کند و در صورت لزوم به روشی طبیعی خود را شکل می‌دهد. این فرایند زمانی تکمیل می‌شود که تاج موقت با تاج نهایی جایگزین شود.

ریکاوری، پیگیری و مراقبت‌های بعدی ایمپلنت شهر قدس

ریکاوری، پیگیری و مراقبت‌های بعدی ایمپلنت شهر قدس

 

بازیابی ایمپلنت دندان به عوامل متعددی بستگی دارد که یکی از آنها شامل مراحل مختلفی است که برای تکمیل درمان شما لازم است. با این حال، به طور کلی شناخته شده است که پس از کاشت ایمپلنت، حفظ عادات بهداشت دهان و دندان به اطمینان از یکپارچگی مناسب با ساختار استخوان کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید  کلینیک دندانپزشکی قلعه حسن خان

عدم استفاده از نخ دندان و مسواک زدن می‌تواند منجر به شکست درمان شود. اگر ایمپلنت و نواحی اطراف آن به درستی تمیز نشوند، عفونت ممکن است رخ دهد. استعمال دخانیات نیز به نرخ بالای شکست نسبت داده می‌شود و باید پس از روش‌های کاشت از آن اجتناب شود.

اگر ترمیم‌های موقت همراه با ایمپلنت قرار داده شده باشد، تمیز کردن آنها مانند دندان‌های طبیعی‌تان برای اطمینان از بهبود و جوش خوردن به بهترین شکل ممکن اهمیت دارد.

پس از عمل جراحی اولیه، ممکن است تورم لثه و صورت شما و همچنین خونریزی و کبودی جزئی در محل ایمپلنت رخ دهد. داروهای مسکن تجویزی ممکن است توسط دندانپزشک شما برای تسکین هر گونه درد یا ناراحتی که بعد از عمل احساس می‌کنید، تجویز کند.

برای پنج تا هفت روز پس از جراحی، رژیم غذایی شما باید به غذاهای نرم محدود شود. در صورت وجود بخیه، ممکن است نیاز باشد که توسط دندانپزشک شما برداشته شود. با این حال، بخیه‌های خود جذب شونده که نیازی به برداشتن ندارند معمولاً استفاده می‌شود.

بهبودی پس از عمل جراحی برای قرار دادن ایمپلنت تا شش ماه طول می‌کشد، در حالی که نصب و نشستن تاج می‌تواند تا دو ماه طول بکشد. باز هم این بازه زمانی به موارد فردی و درمان بستگی دارد. قرار ملاقات‌های بعدی با هماهنگ‌کننده‌های درمان برای نظارت بر پیشرفت شما ضروری است.

اگر به درستی از آن مراقبت شود، می‌تواند برای تمام عمر در جای خود باقی بماند.

 

انواع ایمپلنت شهر قدس

 

دندانپزشکان گزینه‌های زیادی برای شناسایی درمان مناسب برای نیازهای خاص بیمار دارند. با این حال، توجه داشته باشید که اگر توسط یک دندانپزشک تحت عمل ایمپلنت قرار می‌گیرید، سپس به دندانپزشک دیگری برای تعمیر مراجعه می‌کنید، دندانپزشک جدید شما ممکن است تجربه محدودی در مورد اجزای مواد استفاده شده توسط دندانپزشک قبلی داشته باشد یا به آنها دسترسی نداشته باشد.

ایمپلنت‌های دندانی معمولاً بر اساس نوع روشی که برای قرار دادن آنها استفاده می‌شود، دسته بندی می‌شوند: دومرحله‌ای یا تک‌مرحله‌ای.

 

ایمپلنت‌های دومرحله‌ای:

یک روش دومرحله‌ای شامل جراحی برای قرار دادن ایمپلنت در استخوان فک و بستن (بخیه) بافت لثه است. چند ماه پس از بهبودی، یک جراحی جزئی برای چسباندن اباتمنت و ترمیم موقت انجام می‌شود.

ایمپلنت‌های آندوستال (Endosseous): در استخوان فک قرار می‌گیرند. ایمپلنت‌های اندوستال که عمدتاً به عنوان جایگزینی برای بریج یا پروتز متحرک قرار می‌گیرند، شامل انواع پیچی (رزوه‌ای)، انواع سیلندر (صاف) یا تیغه‌ای هستند.

 

ایمپلنت‌های دندانی تک‌مرحله‌ای:

یک روش تک‌مرحله‌ای شامل قرار دادن ایمپلنت طولانی‌تری در فک است تا روی استخوان فک قرار گیرد و در سطح بالایی با بافت لثه قرار گیرد، پس از آن بافت لثه بسته می‌شود (بخیه می‌شود) و از استخوان فک خارج می‌شود. کلاه درمانی ایمپلنت قابل مشاهده است. در نتیجه، پس از چندین ماه بهبودی، می‌توان اباتمنت و ترمیم موقت را بدون نیاز به جراحی جزئی برای نمایان شدن سر وصل کرد.

بیشتر بخوانید  کیست موکوسل دهان

ایمپلنت‌های ساب پریوستئال: در داخل بافت لثه روی استخوان فک قرار می‌گیرند، در حالی که پست فلزی ایمپلنت برای نگه‌داشتن ترمیم قرار می‌گیرد، امروزه به ندرت از ایمپلنت‌های زیر پریوستال استفاده می‌شود. زیر پریوستال‌ها در درجه اول برای نگه داشتن پروتزهای مصنوعی در بیماران با ارتفاع ناکافی استخوان استفاده می‌شد.

 

روکش دندان

اگرچه بیشتر ایمپلنت‌های دندانی از تیتانیوم ساخته شده‌اند، اما سطح آن  که بر یکپارچگی طولانی‌مدت و پایداری درمان تأثیر می‌گذارد می‌تواند متفاوت باشد. یک سطح متخلخل در مقایسه با سطح تیتانیوم ماشین‌کاری شده به تماس بیشتر با استخوان کمک می‌کند. سطوح دیگر عبارت‌اند از: سطح شن و یا اسید اچ شده و زبر، سطح تیتانیوم میکرو شیاردار یا پلاسما پاشیده شده، و پوشش هیدروکسی آپاتیت پلاسما پاشیده شده و زیرکونیا (غیر فلز).

 

اتصال‌دهنده‌ها

همچنین ممکن است ایمپلنت‌ها بر اساس شکل و نوع سرشان دسته بندی شوند. همه ایمپلنت‌ها نیاز به ترمیم دارند که به سر متصل یا پیچ شوند. برای این منظور، سه اتصال اصلی وجود دارد

کانکتورهای هگز داخلی: به شکل شش ضلعی، یک کانکتور هگز داخلی دریچه ای در سر ایمپلنت است که ترمیم در آن پیچ می‌شود.

کانکتورهای شش گوش خارجی: این کانکتورها به شکل شش ضلعی نیز در بالای سر ایمپلنت قرار دارند.

اتصال‌دهنده‌های هشت ضلعی داخلی: به شکل یک هشت ضلعی، یک رابط هشت ضلعی داخلی دارای دهانه‌ای در سر ایمپلنت است که ترمیم در آن پیچ می‌شود.

 

اندازه‌های ایمپلنت شهر قدس

روش دیگر برای طبقه بندی ایمپلنت‌ها بر اساس اندازه آنها است (که پلتفرم نیز نامیده می‌شود)، که تعیین می‌کند که به طور کلی می‌توان آنها را در کجا در دهان قرار داد. با این حال، هر مورد متفاوت است، و فاصله فردی و نیازهای در دسترس بودن استخوان ممکن است استفاده از اندازه متفاوت را دیکته کند. فیکسچر دارای ابعاد پلت فرم و همچنین طول است که هر دو معیار مهمی در انتخاب فیکسچر هستند.

پلتفرم استاندارد: اندازه ایمپلنت‌های دندانی استاندارد از 3.5 میلی متر تا قطر 4.2 میلی متر است. این ایمپلنت‌های نسبتاً کوتاه‌تر و باریک‌تر معمولاً در جلوی دهان قرار می‌گیرند.

سکوی عریض: ایمپلنت‌های دندانی با پلتفرم عریض از قطر 4.5 تا 6 میلی‌متر متغیر هستند و عمدتاً در پشت دهان قرار می‌گیرند.

مینی یا باریک بدن: ایمپلنت‌های دندانی مینی یا باریک دارای اندازه‌ای از 2 میلی‌متر تا قطر 3.5 میلی‌متر هستند و عمدتاً در بیمارانی قرار می‌گیرند که فضای کافی بین ریشه‌های دندان‌هایشان برای قرار دادن اندازه بزرگ‌تر وجود ندارد.

همچنین ممکن است زمانی که بیمار تراکم استخوان کافی ندارد، قرار داده شوند. گاهی اوقات از آنها به عنوان پشتیبان موقت برای پروتزهای موقت استفاده می‌شود در حالی که ایمپلنت‌های دندانی معمولی نهایی در حال انطباق استخوانی هستند.

 

 

اطلاعات نویسنده

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های مرتبط

ارتودنسی در شهرقدس

ارتودنسی در شهرقدس

بهترین ارتودنسی در شهرقدس را بشناسید! آیا به دنبال خدمات ارتودنسی با کیفیت بالا در شهر قدس هستید؟ با مراجعه به کلینیک دندانپزشکی در شهر

ادامه مطلب »
پیمایش به بالا
به بالا بروید