زیبایی لثه

زیبایی لثه

اشتراک گذاری

آنچه در این مقاله می‌خوانید

زیبایی لثه که به آن زیبایی صورتی نیز می‌گویند، می‌تواند ظاهر لثه‌های شما را که هماهنگی زیبایی‌شناختی آن به دلایل مختلف مختل شده است، بهبود بخشد. زیبایی لثه؛ یکی از مهم‌ترین اجزای لبخند ماست.

در حالی که لثه صورتی در یک لبخند زیبا توجه کسی را به خود جلب نمی‌کند، ظاهر آن کم و بیش از حد معمول باعث می‌شود که ادراک زیبایی شناختی بلافاصله روی آن ناحیه متمرکز شود.کاربردهای زیبایی لثه صورتی باعث از بین رفتن این بی‌نظمی‌ها می‌شود.

زیبایی لثه؛ این فرایند تغییر شکل لثه‌ها بر اساس نسبت ظاهری دندان‌ها است. این اپلیکیشن که یکی از اولین گام‌های کاربردی دندانپزشکی زیبایی است. با عمل جراحی لثه یا ژنژیووپلاستی انجام می‌شود.

همچنین به عنوان “لبخند لثه‌ای” شناخته می‌شود. این واقعیت که لثه‌ها در همه دندان‌ها یا در برخی از نواحی بلندتر و کرکی‌تر از حد معمول هستند، باعث می‌شود دندان‌های فرد کوتاه و بدشکل به نظر برسد و در نتیجه زیبایی لبخند بدتر شود.

علاوه بر این، دلایلی مانند کج بودن دندان‌ها و کشیدن دندان می‌تواند باعث شود یکی از دندان‌های خط لبخند بلندتر یا کوتاه‌تر از دیگری به نظر برسد.

لثه‌هایی که بسیار متورم به نظر می‌رسند می‌توانند نشانه مشکلات فشار خون یا مشکلات کلیوی باشند. اگر فرد چنین مشکل سلامتی نداشته باشد، لثه‌ها را می‌توان بدون درد در یک جلسه 1 ساعته کوتاه کرد و تغییر شکل داد.

زیبایی شناسی صورتی

چرا زیبایی شناسی صورتی انجام شده است؟

کاربردهای زیبایی صورتی در موارد زیر انجام می‌شود که میزان ظاهر دندان و لثه بدتر می‌شود.

 

1.     لبخند لثه‌ای

 

لبخند لثه‌ای ظاهر شدن لثه‌ها بیش از حد معمول در هنگام لبخند زدن است. لثه‌های پف کرده که در دوره‌هایی مانند فشار خون بالا، اختلالات کلیوی، بارداری و مصرف طولانی مدت برخی داروها نیز دیده می‌شود، ممکن است به صورت ژنتیکی به ارث برسد. باعث مشکلات جدی زیبایی دندان به خصوص در دندان‌های جلویی می‌شود و اعتماد به نفس فرد را هنگام لبخند زدن تضعیف می‌کند.

بیشتر بخوانید  ارتباط استرس و سلامت دهان

 

2.     رکود لثه

 

بیماری‌های لثه مانند پریودنتیت باعث تحلیل رفتن لثه‌ها می‌شود. با توجه به سطح ریشه در معرض، ممکن است حساسیت در دندان ایجاد شود و ظاهر زیبایی ناخوشایندی ایجاد شود. علاوه بر این، مسواک زدن بیش از حد دندان‌ها می‌تواند به‌مرورزمان باعث فرسودگی لثه‌ها شود.

 

3.     خط لثه نامنظم

 

عللی مانند کج شدن دندان‌ها، کشیدن دندان ممکن است باعث بدتر شدن خط لثه شود که به صورت متقارن بین دندان‌ها است. علاوه بر این، اختلال در روابط بین فک‌ها ممکن است باعث شود یک طرف فک بالا پایین یا بالاتر از طرف دیگر قرار گیرد.

شکل دهی لثه چیست؟

شکل دهی لثه چیست؟

ژنژیوکتومی به معنای بریدن لثه یا کوتاه کردن آن با روش‌های مختلف در ادبیات پزشکی است. اغلب به شکل برش قسمت‌های اضافی لثه استفاده می‌شود. با این حال، با فناوری امروزی، اکنون می‌توان عمل جراحی لثه را با لیزر انجام داد. در حالی که بیمار با هر دو روش هیچ دردی احساس نمی‌کند، روند بهبودی در روش لیزری ژنژیوکتومی کمی سریع‌تر است.

ژنژیوکتومی روشی است که به طور مکرر در مواردی که تمایل به افزایش طول دندان با طول تاج کوتاه و ایجاد تقارن لثه است، استفاده می‌شود.

ژنژیووپلاستی فرایند شکل دادن به لثه‌ها است. با روش gingivoplasty، لثه‌های کوتاه شده توسط عمل ژنژیوکتومی ظاهری متقارن و زیبایی بیشتری پیدا می‌کنند.

 

زیبایی لثه چگونه انجام می‌شود؟

قبل از شکل دادن به لثه، تمام باقیمانده‌ها، تارتار روی دندان‌ها باید تمیز شده و بیماری‌های لثه باید درمان شوند. دندان‌های شما با تکنیک بی حسی موضعی مناسب بی حس می‌شوند. پس از به دست آمدن بی حسی کافی، قسمت‌های اضافی لثه‌های شما با اسکالپل یا دستگاه لیزر بریده می‌شود و لثه‌ها تغییر شکل می‌دهند.

بیشتر بخوانید  پیشگیری از سرطان دهان

ژنژیوکتومی به تنهایی ممکن است در افرادی با طول دندان بسیار کوتاه از نظر زیبایی شناختی کافی نباشد. در این موارد، دندانپزشک شما ممکن است بخواهد مقدار کمی از بافت استخوانی جلوی دندان شما را نیز بردارد. این روشی برای نگرانی یا ترس نیست. بهبودی در مدت زمان بسیار کوتاهی به دست می‌آید.

 

پس از فرم دادن به لثه‌ها، خمیری به نام خمیر پریودنتال روی لثه‌های شما قرار می‌گیرد و از آن خواسته می‌شود 5 تا 7 روز در آنجا بماند.

اگر زیبایی صورتی به دلیل تحلیل لثه اعمال شود، دو روش وجود دارد که می‌توان ترجیح داد. در مرحله اول، بافت همبند باید از قسمت دیگری از دهان (ناحیه خلفی کام فوقانی) به ناحیه فرورفتگی منتقل شود. پیوند اعمال شده به‌مرورزمان با ترکیب شدن با لثه موجود بهبود می‌یابد و ناحیه رکود را می‌بندد.

 

در روش دیگر لثه‌ها آزاد و منبسط شده و با بخیه زدن دوباره دندان‌ها سفت می‌شوند. در افرادی که خط لثه نامنظم دارند، این دو عمل معمولاً با هم انجام می‌شوند.

بعد از فرم دادن به لثه چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

بعد از فرم دادن به لثه چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

  1. ممکن است تا 24 ساعت بعد از عمل خونریزی به صورت نشت وجود داشته باشد. نترسید، اما هرگز از داروهای رقیق کننده خون و داروهای تقویت کننده خونریزی مانند آسپرین استفاده نکنید.
  2. بعد از عمل از خوردن غذاهای خیلی سرد و گرم خودداری کنید و داخل دهان را تمیز نگه دارید.
  3. مطمئن شوید که به طور منظم از داروهایی که پزشک شما در صورت لزوم تجویز می‌کند استفاده کنید.
  4. لثه‌های خود را به طور منظم با یک مسواک نرم مسواک بزنید و طبق دستور دندانپزشک خود از نخ دندان / مسواک بین دندانی استفاده کنید.
  5. لثه‌های شما در عرض 3-4 هفته بهبود می‌یابند، اما 2-3 ماه طول می‌کشد تا شکل نهایی خود را بگیرد. اگر تاج‌ها و پل‌های قدیمی دارید، باید تعویض شوند.
بیشتر بخوانید  آیا رفلکس دهانی با درمان های دندانپزشکی تداخل دارد؟

سؤالات متداول

سؤالات متداول

زیبایی شناسی صورتی چیست؟

زیبایی لثه که به آن زیبایی صورتی گفته می‌شود، فرایند تغییر شکل لثه با لیزر یا روش‌های معمولی به منظور به دست آوردن ظاهر زیبایی شناختی بهتر است.

 

قیمت‌های زیبایی صورتی چقدر است؟

هزینه  این عمل از فردی به فرد دیگر متفاوت است و تعرفه‌ها در هر کلینیک به نسبت مواد و لوازم مورد استفاده تغییر می‌کند.

اطلاعات نویسنده

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا عبارت زیر را پاسخ دهید *

پست های مرتبط

پیمایش به بالا
به بالا بروید