پروفیلاکسی دندان

پروفیلاکسی دندان

اشتراک گذاری

آنچه در این مقاله می‌خوانید

اگر مدتی است که به دندانپزشک و بهداشت دهان و دندان خود مراجعه نکرده اید، ممکن است وقت یک قرار ملاقات پروفیلاکسی دندان باشد. این نوع قرار یک اقدام پیشگیرانه استاندارد در پزشکی دندانپزشکی است که شامل تمیز کردن دندان‌ها و بازرسی دهان شما برای وجود علائم احتمالی است.

در حالی که همه ما دوست داریم که روال مراقبت از دهان در خانه ما برای بی نقص نگه داشتن لبخند ما کافی باشد، اما دیدن متخصصان دندانپزشکی شما بسیار مهم است. بنابراین ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که پروفیلاکسی دندان چیست و چرا به آن نیاز دارم؟ در اینجا چیزی است که می توانید از این نوع ویزیت دندانپزشکی انتظار داشته باشید.

در طول قرار ملاقات پروفیلاکسی دندانی خود چه انتظاری دارید؟

قرار ملاقات پروفیلاکسی دندان یک روش معمول و پیشگیرانه است. بهداشت دهان و دندان شما تاریخچه پزشکی شما را به روز می کند تا ببیند آیا تغییراتی در سلامت شما مانند بارداری، تشخیص جدید، داروها یا سایر موارد به روز شده است یا خیر. به عنوان یک اقدام پیشگیرانه، آنها همچنین معاینه فیزیکی و بصری دهان و گردن شما را برای غربالگری سرطان دهان انجام می دهند.

اشعه ایکس

اشعه ایکس

اشعه ایکس به دندانپزشک شما کمک می کند تا مشکلات بالقوه سلامت دهان را که با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نیستند، مانند حفره ها، کشف کند. هنگامی که متخصص دندانپزشکی شما تصمیم می گیرد که زمان عکسبرداری با اشعه ایکس فرا رسیده است، احتمالاً از دندان های مولر و پرمولر خود رادیوگرافی بایت وینگ دریافت خواهید کرد. برخی از عمل های دندانپزشکی از دندان های ثنایای قدامی که در جلوی بایت شما قرار دارند نیز عکس می گیرند.

اگر از سلامت دهان و دندان بسیار خوبی برخوردار هستید و به طور منظم به دندانپزشک خود مراجعه می کنید، ممکن است کمتر از زمانی که در معرض خطر مشکلات بهداشت دهان و دندان هستید، عکسبرداری با اشعه ایکس را توصیه کنند. عواملی که متخصصان دندانپزشکی هنگام تعیین فرکانس عکسبرداری با اشعه ایکس در نظر می گیرند شامل موارد زیر است:

  1. سن
  2. بهداشت دهان و دندان
  3. خطر ابتلا به بیماری
  4. اگر قبلاً علائم بیماری دهان و دندان دارید
  5. ناراحتی در دهان شما
  6. پروب پریودنتال

هنگامی که متخصص بهداشت دندان شما تاریخچه پزشکی شما را به روز کند، بافت لثه شما را به صورت بصری بررسی کرده و پروب پریودنتال را انجام می دهد. این شامل اندازه گیری عمق بافت لثه شما با ابزاری به نام پروب پریودنتال است. اندازه گیری بافت لثه بسیار مهم است زیرا لثه های ما باید به خوبی در اطراف دندان ما قرار بگیرند. به دلیل بهداشت نامناسب دهان، سن، یا شرایط پزشکی، لثه‌های ما ممکن است از دندان‌هایمان جدا شوند و در آن پاکت‌هایی ایجاد شود که ذرات غذا و باکتری‌ها در آن گیر کنند.

بیشتر بخوانید  چگونه با روش دندانپزشکی آرام بخش، اضطراب دندانی را غلبه کنیم؟

علاوه بر پروبینگ پریودنتال، متخصص بهداشت دندان شما را معاینه می کند. این برای هشدار دادن به دندانپزشک شما از هر ناحیه ای است که باید از نظر پوسیدگی احتمالی دندان بررسی شود. در نهایت، آنها با استفاده از ابزارهای مخصوص (التراسونیک و دستی) یک تمیز کردن دندان را انجام می دهند تا پلاک و جرم دندان را از روی دندان های شما و زیر خط لثه پاک کنند. متخصص بهداشت شما همچنین دندان‌های شما را جلا می‌دهد تا لکه‌های دندان را پاک کند و سپس بین دندان‌هایتان را با نخ دندان تمیز می‌کند (همچنین به عنوان تمیز کردن بین دندانی نیز شناخته می‌شود).

 

چرا پروفیلاکسی دندان ضروری است؟

اگر در خانه به خوبی از دندان های خود مراقبت می کنید، ممکن است تعجب کنید که چرا دندانپزشک شما می گوید به این قرار ملاقات نیاز دارید. بسیاری از مشکلات دندانی ممکن است در مراحل اولیه مورد توجه قرار نگیرند. ممکن است درد ایجاد نکنند یا علائم قابل مشاهده ای داشته باشند. با این حال، قرار ملاقات پروفیلاکسی دندانپزشکی می تواند به متخصص دندانپزشک شما کمک کند تا این مشکلات را در مراحل اولیه تشخیص دهد!

به عنوان مثال، زمانی که حفره برای اولین بار ایجاد می شود، احساس درد نمی کند. اما دندانپزشک شما به احتمال زیاد می تواند آن حفره را در قرار ملاقات پروفیلاکسی شما پیدا کند و قبل از اینکه بزرگتر شود و باعث ناراحتی شما شود، آن را ترمیم کند.

هر چند وقت یکبار پروفیلاکسی دندان انجام دهیم

هر چند وقت یکبار پروفیلاکسی دندان انجام دهیم

تعداد دفعات شرکت در درمان های پروفیلاکسی دندان یک وضعیت “یک اندازه مناسب برای همه” نیست. برخی از افراد باید دو بار در سال برای یک قرار پروفیلاکسی به دندانپزشک خود مراجعه کنند. با این حال، افراد خاص باید برنامه متفاوتی را دنبال کنند. اگر دندان‌ها و لثه‌های شما بسیار سالم هستند، ممکن است نیازی به رفتن به این مدت نداشته باشید. از سوی دیگر، اگر خطر ابتلا به بیماری های دندانی در شما زیاد است، ممکن است لازم باشد تعداد دفعات خود را افزایش دهید.

بیشتر بخوانید  دهانشویه خوراکی

برای افرادی که در گروه های پرخطر قرار دارند، ممکن است هوشمندانه باشد که هر سه یا چهار ماه یک بار در یک قرار ملاقات پروفیلاکسی دندان شرکت کنند. این گروه ها شامل افرادی هستند که سیگار می کشند، با بیماری لثه و افرادی که اغلب دچار پوسیدگی می شوند. زنان باردار و افراد مبتلا به دیابت یا سیستم ایمنی ضعیف نیز ممکن است بیش از دو بار در سال نیاز به قرار ملاقات داشته باشند.

با متخصصان دندانپزشکی خود در مورد اینکه چند وقت یکبار باید این بازدیدها را برنامه ریزی کنید، صحبت کنید. آن‌ها می‌خواهند تغییرات اخیر در سلامت کلی شما، نه فقط دندان‌هایتان، که ممکن است بر دفعات دیدن شما تأثیر بگذارد، بدانند.

قرار ملاقات پروفیلاکسی دندان به عنوان یک اقدام پیشگیرانه ضروری برای حفظ سلامت دهان و لبخند شما انجام می شود. با معاینه دهان، اشعه ایکس، پروب پریودنتال، تمیز کردن دندان ها، و رابطه با متخصص دندانپزشکی که در آن احساس راحتی می کنید در مورد سؤالات و نگرانی های خود صحبت کنید، در مسیر ایده آلی قرار دارید تا دهان خود را تا حد ممکن سالم نگه دارید!

پروفیلاکسی دندان

بیمارانی که در معرض خطر ابتلا به اندوکاردیت عفونی یا عفونت مفصل مصنوعی هستند ممکن است در طول درمان دندانپزشکی به پروفیلاکسی آنتی بیوتیکی نیاز داشته باشند.

دستورالعمل‌های کنونی توصیه می‌کنند که پروفیلاکسی کمتر از گذشته انجام شود. این به دلیل نگرانی در مورد مقاومت ضد میکروبی و افزایش درک در مورد بروز روزانه باکتریمی است.

اکثر متخصصان دیگر پروفیلاکسی آنتی بیوتیکی را برای روش های دندانپزشکی در بیماران مبتلا به مفاصل مصنوعی توصیه نمی کنند.

پروفیلاکسی آنتی بیوتیکی در دندانپزشکی برای بیمارانی که در معرض خطر اندوکاردیت عفونی یا عفونت مفصل مصنوعی قرار دارند استفاده شده است. دلیل علمی برای پیشگیری از بین بردن یا کاهش باکتریمی گذرا ناشی از روش های تهاجمی دندانپزشکی بود. علیرغم سابقه طولانی استفاده و دستورالعمل های متعدد برای پیشگیری، عدم اطمینان در مورد اثربخشی آن وجود دارد. در 10 سال گذشته، تغییرات قابل توجهی در دستورالعمل های پیشگیری از آنتی بیوتیک ایجاد شده است. این تغییرات تا حدی ناشی از نگرانی های جهانی در مورد مقاومت ضد میکروبی و توصیه های بعدی مبنی بر اینکه هر گونه تجویز آنتی بیوتیک باید مناسب و عاقلانه باشد، ایجاد شده است.

بیشتر بخوانید  درد دندان مصنوعی

یکی دیگر از عواملی که این تغییرات را به وجود آورده است، تشخیص این موضوع است که بروز باکتریمی گذرا ناشی از روش‌های بهداشت دهان و دندان اغلب با بروز بسیاری از درمان‌های دندان‌پزشکی که به طور سنتی

پیشگیری می‌شود، یکسان است. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم در رابطه با اندوکاردیت عفونی و عفونت مفصل مصنوعی  نسبت به درمان اپیزودیک دندان خطر بیشتری دارد.

مسواک زدن،  نخ دندان کشیدن،  دستگاه آبیاری ضربان دار آب7 و چوب های بین دندانی  همگی می توانند باعث ایجاد باکتریمی شوند. التهاب لثه به طور قابل توجهی با افزایش بروز باکتریمی ناشی از مسواک زدن مرتبط است  با این حال، بروز باکتریمی با نخ دندان در افراد مبتلا به بیماری پریودنتال یا بدون بیماری پریودنتال تفاوت قابل توجهی ندارد. همانطور که با جرم گیری عمیق/روت پلانینگ در همان بیماران ایجاد می شود، جرم گیری عمیق/روت پلانینگ یک «روش دندانی تهاجمی» در نظر گرفته می شود که به طور سنتی به پیشگیری از آنتی بیوتیک نیاز دارد.

پروفیلاکسی دندان

اگر جراح ارتوپد اصرار دارد که یک بیمار سالم با مفصل مصنوعی سالم باید برای درمان دندان پروفیلاکسی آنتی بیوتیکی دریافت کند، پزشک چه باید بکند؟

دندانپزشک باید وضعیت پزشکی بیمار و درمان دندانپزشکی برنامه ریزی شده را با جراح ارتوپد در میان بگذارد. اگر جراح ارتوپد پروفیلاکسی را توصیه کند اما دندان‌پزشک تشخیص دهد که بر اساس دستورالعمل‌ها توصیه نمی‌شود، باید از جراح ارتوپد دعوت شود تا پروفیلاکسی آنتی‌بیوتیکی تجویز کند و در نتیجه مسئولیت هرگونه عواقب نامطلوبی را که ممکن است در اثر مصرف آنتی‌بیوتیک ایجاد شود، بر عهده بگیرد. بیمار باید به طور کامل از دستورالعمل های موجود مطلع شود و توضیح واضحی برای تصمیم دندانپزشک برای توصیه نکردن پروفیلاکسی آنتی بیوتیک داده شود.

 

 

 

 

 

 

اطلاعات نویسنده

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا عبارت زیر را پاسخ دهید *

پست های مرتبط

پیمایش به بالا
به بالا بروید