اشتباهات مسواک زدن

11 مورد از اشتباهات مسواک زدن که می تواند سلامت دهان و دندان شما را به خظر اندازد

اشتراک گذاری

آنچه در این مقاله می‌خوانید

11 مورد از اشتباهات مسواک زدن که می تواند سلامت دهان و دندان شما را به خظر اندازد

دندان انسان مانند هر قسمت دیگر بدن نیاز به مراقبت های ویژه ای دارند و یکی از راه های مراقبت از دندان ها مسواک زدن مرتب آن ها با خمیر دندان برای از بین بردن باکتری و باقی مانده مواد غذایی است. مسواک زدن ذراتی که ممکن است آنها را تحت تأثیر قرار دهد یا اجازه رشد و عفونت دهد.

با این حال، بسیاری از افراد در حین مسواک زدن، اشتباهاتی را مرتکب می شوند که اگر به موقع اصلاح نشوند، ممکن است اشتباهات مسواک زدن تاثیر زیادی بر سلامت دهان آنها بگذارند. در این مقاله، می خواهم به طور خلاصه به 6 مورد از اشتباهات مسواک زدن که بسیار رایج است، بپردازیم.

 

مسواک زدن تهاجمی

  1. مسواک زدن تهاجمی دندان ها یکی از اشتباهات مسواک زدن است که برخی افراد به طور مداوم مرتکب می شوند و به دندان ها و لثه های ما آسیب می رساند. بسیاری از افرادی که این کار را انجام می دهند فکر می کنند که با مسواک زدن بسیار محکم دندان های خود را تمیز و با نفس خوب خواهند داشت. باید بدانید که مسواک زدن تهاجمی فقط روی لثه هایی که دندان های شما را نگه می دارند تاثیر می گذارد و اگر آسیب ببینند باعث بوی بد دهان می شود.

مسواک فرسوده

اشتباهات مسواک زدن و استفاده بیش از حد از خمیر دندان

  1. یکی دیگر از اشتباهات مسواک زدن که برخی افراد مرتکب می شوند و باید از آن اجتناب کنید، عادت به اضافه کردن خمیر دندان بیش از حد به مسواک خود قبل از استفاده از آن برای مسواک زدن است. آنها معتقدند که هرچه خمیر بیشتر استفاده شود، بهتر است دندان های آنها را تمیز کند و نفس خوبی به آنها بدهد، اما این اشتباه است زیرا مقدار کمی خمیر دندان برای تمیز کردن صحیح دندان ها کافی است. مصرف بیش از حد خمیر دندان همچنین می تواند منجر به مصرف برخی از این مواد شیمیایی شود که اگر به صورت روزانه انجام شود می تواند بر سلامت شما تأثیر بگذارد.

 انتخاب مسواک نامناسب

  1. یکی از اشتباهات مسواک زدن که برخی افراد مرتکب می شوند، خرید مسواکی است که برای دندان آنها مناسب نیست. مسواک سخت زمانی که برای مسواک زدن شدید دندان ها استفاده می شود می تواند لثه ها را تحت تاثیر قرار دهد و یک مسواک نرم نیز می تواند در از بین بردن ذرات غذا از بین دندان ها موثر نباشد. بنابراین توصیه می شود از یک مسواک با برس مو هایی با سختی متوسط ​​استفاده کنید. این نوع مسواک برای دندان های شما مفید و موثرتر است. با این حال، شما دندان‌های خود را به خوبی می‌شناسید و نوع مسواکی که برای شما مناسب است ممکن است برای دیگر افراد کارایی نداشته باشد، بنابراین مسواک مناسب دندان‌هایتان را تهیه کنید، اما از مصرف مسواک‌هایی که برای شما مناسب نیست خودداری کنید.
بیشتر بخوانید  پیشگیری از سرطان دهان

 مسواک زدن

طول عمر مسواک

  1. استفاده از مسواک برای بیش از سه ماه ایده خوبی نیست زیرا مو های ضخیم پلاستیکی روی مسواک به اندازه مسواک جدید در تمیز کدن دهان و دندان شما موثر نخواهد بود و نمی تواند دندان های تمیزی را که انتظار می رود به شما بدهد. توصیه می شود که هر دو یا سه ماه یکبار مسواک یا سر برس مسواک خود را عوض کنید.

اندازه مسواک

  1. استفاده از مسواک هایی که سر کوچک یا بزرگ دارند بدون در نظر گرفتن اندازه حفره دهان از جمله اشتباهاتی است که بسیاری از افراد هنگام خرید مسواک برای دندان های خود مرتکب می شوند. اگر حفره دهانی کوچک دارید، باید به سراغ برس با سر کوچک بروید و در مورد حفره دهان بزرگ استفاده از مسواک سر بزرگ مشکلی ندارد. توجه به این موضوع به شما کمک می کند تا مسواک مناسبی را که متناسب با دهان شما است، تهیه کنید و بدون آسیب رساندن به لثه ها، دندان های خود را به طور کامل تمیز کند.

مدت زمان مسواک زدن

  1. مسواک زدن با عجله و در مدت زمان یک دقیقه یکی از اشتباهاتی است که افراد هنگام مسواک زدن مرتکب می شوند. هرگز نباید تصور کنید که در این مدت زمان بسیار کوتاه، دندان‌هایتان هنگام مسواک زدن با عجله به درستی تمیز می‌شوند. توصیه می شود دندان های خود را به خوبی مسواک بزنید و آنها را بشویید و زمان صرف شده برای تمیز کردن کامل دندان ها باید بیش از دو دقیقه باشد. به این نکته توجه کنید که مسواک زدن بیش از حد مورد نظر می تواند به سلامت دهان و دندان شما آسیب برساند.

مسواک زدن یا زاویه نامناسب

مسواک زدن با زاویه اشتباه

  1. بسیاری از افراد دندان های خود را با موهای مسواک در یک زاویه عمود بر دندان مسواک می زنند. این در واقع می تواند باعث ساییدگی مینای دندان شود و باعث ایجاد شکاف هایی شود که در آن باکتری ها می توانند تکثیر شوند.
بیشتر بخوانید  درک التهاب دندان و تأثیر آن بر سلامت دهان و دندان

به جای اشتباهات مسواک زدن عمودی، از زاویه 45 درجه استفاده کنید، پلاک و باقی مانده غذا را از خط لثه با مسواک به صورت زاویه دار پاک کنید.

مسواک زدن پهلو به پهلو

  1. اشتباه دیگری که بسیاری از ما هنگام مسواک زدن مرتکب می شویم این است که هنگام مسواک زدن از یک حرکت پهلو به پهلو یا مستقیم به بالا و پایین استفاده می کنیم.

این روش اره کردن درست مانند استفاده از زاویه نامناسب هنگام مسواک زدن می تواند مینای دندان را در نقاط خاصی از بین ببرد. به جای اره کردن یا جارو کردن دندان ها، سعی کنید هنگام مسواک زدن از حرکات دایره ای و ملایم استفاده کنید.

این روش به شما این امکان را می دهد که سطح بیشتری از دندان را پوشش دهید و از مینای دندان محافظت کنید و در عین حال دندان را تمیزتر کنید.

استفاده از خمیر دندان های خشن

  1. از خمیردندان‌های خشن که ادعای سفید کنندگی و روشن‌کردن رنگ دندان را دارند دوری کنید. برخی از مواد موجود در خمیرهای سفیدکننده یا خمیرهایی که با برچسب «جرم گیر» نام گذاری شده‌ است، می‌توانند بسیار خشن و ساینده باشند. اگرچه ممکن است به طور موقت لبخند شما را سفید تر کنند، اما می‌توانند مینای دندان‌ها را فرسایش دهند و باعث پوسیدگی دندان شوند. استفاده بیش از حد منجر به پوسیدگی و حساسیت دندان می شود.

به جای استفاده از خمیردندان تجاری می توانید روغن نارگیل را امتحان کنید. دلایل زیادی برای استفاده از روغن نارگیل به عنوان خمیر دندان وجود دارد. روغن نارگیل یک جایگزین طبیعی برای خمیردندان های تجاری است که حاوی مواد شیمیایی سمی هستند. شما همچنین می توانید سعی کنید خمیر دندان های ضد عفونی کننده طبیعی خانگی خود را تنها با استفاده از 2 ماده بسازید.

اشتباهات رایج مسواک زدن

مسواک زدن زبان خود را نادیده می گیرید

  1. شما می توانید به دندان های خود توجه کنید، آنها را دو بار در روز مسواک بزنید، اما در مورد مسواک زدن زبان خود چطور؟ زبان ما صاف نیست و سطح زبان محل مناسبی برای پنهان شدن باکتری در این نواحی است که باعث بوی بد دهان، کاهش سطح سلامت دهان و دندان‌ها می‌شود. شستشوی دهان با آب برای از بین بردن باکتری کافی نیست زیرا این کار فقط باکتری های سطحی را هدف قرار می دهد، اما میکروارگانیسم های زیر سطح زبان هنوز زنده می مانند و به رشد خود ادامه می دهند. بنابراین باید زبان خود را به طور فیزیکی مسواک بزنید تا باکتری ها را از بین ببرید.
بیشتر بخوانید  دندان مصنوعی و ایمپلنت های All-on-4

روش تمیز کردن کامل زبان بسیار آسان است. هر بار که دندان های خود را مسواک می زنید، با مسواک زدن به سمت جلو و عقب و پهلو به پهلو زبان خود را تمیز کنید و در پایان دهان خود را با آب بشویید. به این نکته توجه کنید که محکم مسواک نزنید تا به پوست زبان آسیبی نرسانید.

توجه به زبان ایده خوبی است، زیرا زبان شما در واقع می تواند ابزار ارزشمندی باشد که می توانید از آن برای بررسی سلامت خود استفاده کنید.

شما نخ دندان نمی کشید

  1. مسواک زدن بدون نخ دندان یکی از اشتباهات رایج مسواک زدن است. نخ دندان یکی از بخش‌های ضروری مراقبت از سلامت دندان‌ها و لثه‌های شما است. انجمن دندان‌پزشکی آمریکا توصیه می‌کند حداقل یک بار در روز نخ دندان بکشید تا به حذف پلاک از نواحی بین دندانی که مسواک شما به آن دسترسی ندارد کمک کند.

نخ دندان کشیدن بسیار حائز اهمیت است زیرا پلاک هایی که با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن از بین نمی روند در نهایت می توانند به جرم یا تارتار دندان تبدیل شوند. نخ دندان کشیدن به پیشگیری از بیماری لثه و پوسیدگی دندان کمک می کند.

اشتباهات مسواک زدن تهاجمی

کارهایی که می توانید برای حفظ سلامت دندان های خود انجام دهید

از محصولات تجاری سفید کننده دندان خودداری کنید زیرا بسیاری از این محصولات حاوی مواد شیمیایی هستند که می تواند برای سلامتی شما مضر باشد و در نهایت منجر به فرسایش مینای دندان شما شود. به جای آن می توانید از روش طبیعی برای سفید کردن دندان های خود استفاده کنید.

در صورت تمایل می توانید سریعترین و ایمن ترین روش روش سفید کردن دندان در کلینیک دندانپزشکی شهر قدس انتخاب کنید. بلیچینگ نه تنها به دندان های شما آسیبی نمی رساند بلکه مداخله متخصص به حفظ سلامت دندان های شما در آینده کمک می کند.

 

اطلاعات نویسنده

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا عبارت زیر را پاسخ دهید *

پست های مرتبط

پیمایش به بالا
به بالا بروید