کیست موکوسل دهان

کیست موکوسل دهان

اشتراک گذاری

آنچه در این مقاله می‌خوانید

کیست موکوسل دهان چیست؟

کیست مخاطی که به عنوان کیست موکوسل دهان نیز شناخته می‌شود، تورم پر از مایعی است که روی لب یا دهان ایجاد می‌شود. کیست زمانی ایجاد می‌شود که غدد بزاقی دهان با مخاط مسدود شود. بیشتر کیست‌ها روی لب پایینی هستند، اما می‌توانند در هر جایی از دهان شما ایجاد شوند. آنها معمولاً موقت و بدون درد هستند. با این حال، اگر کیست‌ها درمان نشوند، می‌توانند دائمی شوند.

چه چیزی باعث ایجاد کیست موکوسل دهان می‌شود؟

کیست موکوسل دهان اغلب در اثر ضربه به حفره دهان ایجاد می‌شوند، مانند:

 • گاز گرفتن لب (شایع‌ترین علت)
 • گاز گرفتن گونه
 • پیرسینگ
 • پارگی تصادفی غده بزاقی
 • دندان‌های مجاور باعث آسیب مزمن می‌شود

بهداشت نامناسب دندان و عادت به گاز گرفتن لب یا گونه به دلیل استرس نیز می‌تواند شما را در معرض خطر بیشتری برای ایجاد کیست موکوسل دهان قرار دهد. برخی از افراد به این کیست‌ها در اثریک واکنش بد به خمیر دندان کنترل کننده جرم مبتلا می‌شوند.

کیست موکوسل دهان در افراد 10 تا ۲۵ساله شایع تراست. با این حال، این کیست‌ها می‌توانند در افراد در هر سنی ایجاد شوند. آنها همچنین در زنان و مردان به طور مساوی رخ می‌دهند.

علائم کیست موکوسل دهان چیست؟

علائم کیست موکوسل دهان چیست؟

علائم کیست مخاطی با توجه به عمق کیست در پوست و تعداد دفعات ایجاد کیست متفاوت است. اکثر کیست‌ها دردناک نیستند، اما می‌توانند ناراحت کننده باشند. کیست‌های مکرر می‌توانند به ‌مرور زمان دردناک شوند.

علائم کیست در نزدیکی سطح پوست عبارت‌اند از:

 1. افزایش تورم
 2. رنگ مایل به آبی
 3. نرمی
 4. ضایعات با قطر کمتر از 1 سانتی متر

علائم کیست‌های عمیق‌تر در پوست عبارت‌اند از:

 

 1. شکل گرد
 2. رنگ مایل به سفید
 3. لطافت

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

برای هر کیستی که در داخل یا اطراف دهان شما ظاهر می‌شود باید به پزشک مراجعه کنید. شما می‌خواهید یک تشخیص مناسب دریافت کنید و پزشک شما می‌تواند شرایط جدی‌تر را بررسی کند. همچنین اگر کیست بزرگ و ناراحت کننده شد باید به پزشک مراجعه کنید. اگرچه بیشتر کیست موکوسل دهان کمتر از 1 سانتی متر قطر دارند، موارد نادری می‌تواند منجر به کیست‌هایی به بزرگی 3.5 سانتی متر شود.

لمینت مستقیم دندان
بیشتر بخوانید

کیست‌های کوچک‌تر و بدون درد اغلب تا زمانی که به دندانپزشک مراجعه نکنید، شناسایی نمی‌شوند. این به ویژه در مورد کیست موکوسل دهان که در داخل دهان شما ایجاد می‌شود صادق است. دندانپزشک شما ممکن است شما را برای بیوپسی و سایر آزمایشات تشخیصی به پزشک ارجاع دهد. در بیشتر موارد، پزشک اجازه می‌دهد تا کیست مخاطی خود به خود بهبود یابد. اگر بعد از دو ماه هنوز کیست وجود دارد، دوباره به پزشک مراجعه کنید.

کیست موکوسل دهان چگونه تشخیص داده می‌شوند؟

کیست موکوسل دهان چگونه تشخیص داده می‌شوند؟

پزشکان برای تشخیص به علائم بالینی تکیه می‌کنند. همچنین ممکن است پزشک از شما بپرسد که آیا سابقه ضربه همراه با گاز گرفتن لب دارید یا خیر. پاسخ شما به پزشک کمک می‌کند تا تشخیص دقیقی بدهد.

در موارد خاص، برای تشخیص مثبت ممکن است نیاز به بیوپسی از کیست باشد. در طول این روش، پزشک نمونه بافت کوچکی را برمی‌دارد. بافت با میکروسکوپ بررسی می‌شود. با مشاهده سلول‌ها، پزشکان می‌توانند تشخیص دهند که کیست سرطانی است یا خیر.

پزشکان ممکن است نیاز به بیوپسی در موارد زیر داشته باشند:

کیست مخاطی بزرگ‌تر از 2 سانتی متر است

ظاهر کیست نشان دهنده آدنوم (سرطان) یا لیپوم است

سابقه تروما وجود ندارد

کیست موکوسل دهان چگونه درمان می‌شوند؟

درمان بر اساس شدت کیست مخاطی است. گاهی اوقات ممکن است کیست‌ها نیازی به درمان نداشته باشند و به مرور زمان خود به خود بهبود می‌یابند. کیست‌های سطحی اغلب خود به خود برطرف می‌شوند. برای جلوگیری از عفونت یا آسیب بافتی، سعی نکنید کیست‌ها را در خانه سوراخ یا خارج کنید. کیست‌های مکرر یا عود کننده ممکن است نیاز به درمان پزشکی بیشتری داشته باشند.

درمان‌های مورد استفاده در کیست موکوسل دهان که خیلی شدید نیستند عبارت‌اند از:

لیزر درمانی. در این درمان از یک پرتو کوچک و جهت‌دار نور برای برداشتن کیست استفاده می‌شود.

سرما درمانی. این درمان کیست را با انجماد بافت‌های آن از بین می‌برد.

تزریق داخل ضایعه کورتیکواستروئید. این درمان برای کاهش التهاب و تسریع بهبودی، یک استروئید به کیست تزریق می‌کند.

برای جلوگیری از عود ( یا برای درمان کیست‌های شدید ) پزشک ممکن است برداشتن کیست یا حتی غده بزاقی کامل را با جراحی توصیه کند.

نحوه درمان آبسه دندان با سیر
بیشتر بخوانید

کیست موکوسل دهان بسته به نوع و شدت کیست ممکن است بین یک هفته تا دو سال پس از درمان بهبود یابد.

حتی پس از بهبودی، تنها راه برای اطمینان از عدم بازگشت کیست، برداشتن آن با جراحی است. از عاداتی مانند گاز گرفتن لب یا گونه برای جلوگیری از کیست‌های بعدی اجتناب کنید.

کیست موکوسل دهان

آیا درمان‌ خانگی کیست موکوسل دهان وجود دارد؟

اغلب اوقات، بهبودی از کیست مخاطی به سادگی زمان می برد. باید گهگاه کیست را بررسی کنید تا مطمئن شوید که عفونی نشده و بزرگتر نمی شود. شستشو با آب نمک گرم ممکن است به تسریع روند بهبود کمک کند.

اگر به طور منظم لب یا گونه خود را می‌گزید و بهتر است این نوع عادات را ترک کنید. (یک دفترچه یادداشت داشته باشید و تعداد دفعات گاز گرفتن خود را پیگیری کنید) به احتمال زیاد دلیل اصلی این کار استرس و اضطراب است. هنگامی که محرک‌ها را شناسایی کردید، می‌توانید سعی کنید راه‌هایی برای توقف گاز گرفتن لب‌ها و گونه‌های خود بیابید. جویدن آدامس بدون قند تنها یکی از روش‌هایی است که می‌توانید برای ارضای میل به گاز گرفتن بدون آسیب رساندن به خود استفاده کنید.

ضروری است که از خود تشخیصی اجتناب کنید. پزشک شما می‌تواند با ویزیت مطمئن شود که برآمدگی‌ها به چیزهای جدی‌تری مانند سرطان دهان مرتبط نیستند.

کیست موکوسل دهان پس از شناسایی و تشخیص صحیح، سرعت بهبودی خوبی دارند. اینها کیست‌های خوش‌خیم (غیر سرطانی) هستند، بنابراین هیچ گونه نگرانی طولانی مدت برای سلامتی ایجاد نمی‌کنند. بزرگ‌ترین عوارض کیست موکوسل دهان درد و ناراحتی است. اگر مشکوک به کیست مخاطی در داخل یا اطراف دهان خود هستید، فوراً آن را بررسی کنید.

موکوسل یک ضایعه کیست مانند در دهان است که بیشتر در سطح لب پایین دیده می‌شود. همچنین می‌توان آن را در سمت داخلی گونه، در زبان شکمی قدامی و در کف دهان یافت. هنگامی که موکوسل در کف دهان یافت می‌شود به عنوان رانولا شناخته می‌شود. رانولا به طور کلی بسیار بزرگ است و اغلب به دلیل مسدود شدن مجرای زیر فکی ایجاد می‌شود.

ایمپلنت شهر قدس
بیشتر بخوانید

اندازه یک موکوسل متفاوت است

از 1 میلی متر تا چند سانتی متر  و معمولاً کمی شفاف با رنگ آبی هستند. در لمس، موکوسل ممکن است حرکت داشته باشد، اما می‌تواند سفت نیز باشد. برخی از آنها پس از یک روز ناپدید می‌شوند، در حالی که برخی دیگر متأسفانه سال‌ها طول می‌کشد. در برخی موارد، تورم مکرر همراه با پارگی گهگاهی محتوای موکوسل وجود دارد. اگر این را تجربه می‌کنید، مهم است که با یک جراح و دندانپزشک با تجربه تماس بگیرید.

کیست موکوسل دهان شایع هستند

این کیست‌ها بدون درد و بی ضرر، اما می‌تواند آزاردهنده باشد زیرا شما از برجستگی‌های دهان خود آگاه هستید. موکوسل همچنین ممکن است در خوردن یا صحبت کردن اختلال ایجاد کند. علاوه بر این، در صورت عدم درمان، می‌توانند سازماندهی شوند و برآمدگی دائمی در سطح داخلی لب ایجاد کنند.

علائم موکوسل

 

علائم موکوسل

 1. ضایعه کیست مانند
 2. کمی شفاف با رنگ آبی.
 3. گاهی اوقات می تواند محکم باشد.
 4. در دهان و بیشتر در سطح لب پایین یافت می‌شود.
 5. یک موکوسل توسط یک مجرای غده مسدود شده ایجاد می‌شود

این انسداد اجازه نمی‌دهد که بزاق به داخل دهان آزاد شود، که به نوبه خود باعث برگشت بزاق به داخل غده و افزایش اندازه آن می‌شود. کیسه نازک و پر از مایع معمولاً در داخل لب ظاهر می‌شود، اما می‌تواند روی زبان، کام، داخل گونه‌ها، کف دهان یا اطراف زبان یا سوراخ‌های لب نیز ایجاد شود. کیسه به طور کلی مایل به آبی و شفاف است.

اگرچه برخی از موکوسل‌ها خود به خود برطرف می‌شوند، اما بیشتر آنها بزرگ می‌مانند، به رشد خود ادامه می‌دهند و مشکلات مداوم ایجاد می‌کنند. متأسفانه، خروج یا برداشتن مایع از غده مشکل را حل نمی‌کند زیرا مجرا همچنان مسدود می‌ماند. به همین دلیل است که بهترین درمان انتخابی برای موکوسل، برداشتن جراحی است. از آنجایی که بیشتر موکوسل‌ها روی لب‌ها یا داخل دهان ایجاد می‌شوند، می‌توان آنها را به راحتی از طریق یک برش ساده و کوچک برداشت.

 

اطلاعات نویسنده

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های مرتبط

عکس زبان توت فرنگی

زبان توت فرنگی

زبان توت فرنگی چیست؟ اصطلاح “زبان توت فرنگی” زبانی را توصیف می‌کند که ناهموار و متورم است، در تعدادی از موارد زبان نیز قرمز و

ادامه مطلب »
دهانشویه خوراکی

دهانشویه خوراکی

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن برای حفظ لبخندی سالم بسیار مهم است اما دهانشویه چطور؟  انجمن دندانپزشکی دریافته است که دهانشویه می تواند پلاک،

ادامه مطلب »
به بالا بروید